Posts by Alchera

  Sevgili Ahaular,


  Bugün bütün sunucularda gerçekleşen güncelleme ile oyunu iyileştireceğine inandığımız düzenlemeleri ve gelişmeleri sizlere sunduk. :) Eskiden yaptığımız gibi bildirimsiz, ufak güncellemelerle yaptığımız düzeltmelerin aksine bu sefer değişiklikleri yığın haline getirip detaylı bir şekilde açıklayarak büyük bir güncelleme ile yayınlamaya karar verdik. Bu stili seveceğinizi umuyoruz, bundan sonra değişiklikleri yayınlamaya devam edeceğiz.


  • (özellik) Klan üyeleri listesi, siz aşağı doğru indikçe aynı anda üyeleri yüklemek üzere yeniden yapılandırıldı. Bu sayede performans sorunları olmadan, yüksek sayıda üyeye sahip klanlarda, arama ve düzenleme yapılabilecek(yani yavaşlık, lag sorunu vb. yaşamadan). Bu, büyük klanların klan üyeleri sayfasıyla yaşadıkları sorunu düzeltecektir.


  • (özellik) Mısırınız bittiğinde düşürülmüş kaynak üretimi cezası kaldırıldı(eğer ilk başta mısırı toplamayı unutursanız üretiminiz %15te takılı kalmayacak).


  • (özellik) Hesabınızı yetkisiz kişilerin kullanımına karşı korumak için ayarlardan şifrenizi değiştirdiğinizde, kendi kullandığınız cihaz hariç bütün diğer cihazlardan ve bilgisayarlardan çıkış yapmış olacaksınız.


  • (düzeltme) Bir savaştan sonra taraf değiştiren birimler(Amazon ve nahuallar) sadece asıl savunan değil, tambo aracılığıyla gönderilen birliklerde bulunan birimler de taraf değiştirecekler.


  • (düzeltme) Savunan ve saldıran arasındaki puan farkı %25 veya daha fazla olduğu zaman, şehir başına, on iki saatte bir atağa izin veren ani saldırı koruma mekanizması, casusluk saldırılarını da engelleyecek.


  • (düzeltme) Marketi veya kaynak üretme binalarını inşa etme imkansızlığından kaynaklanan, yeni şehirler kurarken yaşanan kaynakların bitmesi durumunda, takılı kalma sorunu düzeltildi(eğitim kısmı ve yeni kurulan yerleşkelerde geçerli).


  • (düzeltme) Yüksek seviyelerdeki bonusla ilgili sorunlar sebebiyle kozmoloji araştırması bonusu seviye 5le (%50de) sınırlandırılmıştır.


  • (düzeltme) Eğitim kısmında, ilgili eğitim görevini tamamlamadan önce, kutsamalar bittiğinde takılmanıza sebep olan sorun düzeltildi.


  • (düzeltme) Eğitim aşamasında mail adresinizi onaylama ödülü olan turkuazlar ile eğitim aşaması görevi ödülü olan turkuazlar arasında ikincisini aldığınızda birincisinin kaybolmasına sebep olan sorun düzeltildi.  • (düzeltme) İstenilen karşılanmadığı zaman, birimleri kovarken, görüntülenen yanlış kaynak dönüş bilgisi düzeltildi.


  • (düzeltme) Seviye 0da binaları yıkma teşebbüsünde aşırı kaynak dönüş bilgisi kaldırıldı.


  • (düzeltme) Başarı halinde, çok hızlı basıldığında, tepki vermeyen kutsama aktivasyon tuşları düzeltildi.


  • (düzeltme) Klan uygulamalarının çok fazla yer kaplaması ve sayfa kontrollerini gizlemesine sebep olan ufak bir tasarım problemi düzeltildi.


  • (düzeltme) Çok uzun sohbet mesajlarının, düzensizlik ve takılmalara sebep olması sorunu düzeltildi.


  • (düzeltme) Uygunsuz mesaj filtresinden kaynaklanan boş sohbet mesajlarına bağlı takılma düzeltildi.  Her zaman olduğu gibi geri bildirimlerinizden memnun oluruz, Düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki değişikliklerle ilgili herhangi bir konu veya problemle karşılasırsanız bize bildirebilirsiniz.


  Ve tabi ki, daha fazlası gelmeye devam edecek, beklemede kalın! ;)


  İyi eğlenceler,


  Tentlan Takımınız

  Değerli Ahaular,


  Bu güncelleme eski oyuncularımıza yönelik! Nice büyük klan yükseldi ve dağıldı, bazılarınız kazandı, bazılarınız kaybetti ama hepiniz kendi ayaklarınız üzerinde durmayı başardınız. Şunu bilmelisiniz ki sizleri unutmadık!


  Bu günden itibaren, yeni güçlü seviye 8 ve 9 barbar köyleri dünya haritası üzerinde görünür olacak! Bu daha güçlü barbar köyleri, yeni bir karşılaşma türü değil ama yüksek seviyelerde daha hızlı gelişmeyi sağlayacak! Onlara saldırmayı düşünür müsünüz?


  Bu yeni barbarlara casus gönderebilmek veya yağmalayabilmek için iki şartın sağlanması gerekiyor:
  Seviye 8 : Kozmoloji 2
  Seviye 9: Astroloji 5
  Daha düşük seviye barbarlarda olduğu gibi, kısa bir süre sonra bunları yağmalamaya (yenmeyi başarabilirseniz!) hazır duruma geleceksiniz.


  Şimdilik bu kadar ama bizi takip etmeye devam edin. Çünkü tüm seviyelerdeki oyuncular için çok daha fazlası yolda :)


  Bol şans ve iyi eğlenceler!


  Tentlan Takımınız

  Sevgili Ahaular,


  Yeni bir başlangıca hazır mısınız? 1 Ağustos Pazartesi saat 17:00'de, yeni Tentlan sunucusu 'Uxmal' kapılarını aralayacak. Bu sunucu Mayapan ile aynı özelliklere sahip olacaktır. Sunucu açıldığında bu başlık altında tekrar duyurulacaktır.


  Herkese bol şans.


  Tentlan Takımınız

  Sevgili Ahaular,


  Tentlan'da özel bir etkinlik zamanı! Haziran 1'de başlayıp ay boyunca sürecek olacak (30 Haziran'a hadar) bu etkinlikte, yeni festivallerin ve birliklerin kilidini açmak için, barbar köylerinden yeni gizemli kristaller toplamanız gerekecek. Aradığınız detaylı bilgiyi rehberimizde bulabilirsiniz:


  [Rehber] Bacabs Kristalleri


  Etkinlik başladıktan sonra, yenilikleri bu başlıktan takip edebilirsiniz ;) Sorunuz, öneriniz ya da sadece belirtmek istediğiniz bir fikriniz olduğunda, lütfen forum üzerinden bize bildirmeye çekinmeyiniz.


  İyi eğlenceler!


  Tentlan Takımınız

  Bacabs Kristalleri


  Dünyamız oluşturulmadan uzun zaman önce, ilkel dünya olarak adlandırılan başka bir dünya vardı. Yaratıcısı olan tanrı Itzamna, gökyüzünü yarattı, ve gökyüzünü tutması için beş devleri,yani oğulları olan Bacabsları yerleştirdi, ki yeryüzüne düşmesin. Her bir Bacabs bir tılsım ile onurlandırıldı, her kardeş için özel bir renkten oluşan gizemli bir krital, bunlar yeşil, sarı, beyaz, mavi ve kırmızı renkteydi, ve yaratılan her nesne için kalıcıydı. Her bir element diğerleri ile uyum içerisindeydi, ta ki Itzamna'nın yaratıcı çalışmasını had safhada kıskanan, tanrı Oxlahuntiku, duygularının onu ele geçirmesine izin verene kadar. Bu kıskançlık yüzünden, onun ilkel dünyasını yıkarak, kendi dünyasını, daha iyi bir dünyayı, yaratmayı planladı. Böyle şiddetli bir öfke içerisinde olan Oxlahuntiku, gökyüzünde muazzam bir fırtına kopardı, ve Bacabslar bile üstlerine gelen bu yıkıma karşı çaresiz kaldı. Bacabslar gökyüzünü daha fazla tutamayacaklarını anladıkları zaman, kollarını indirdirerek, canlarını kurtarmak için kaçmaya karar verdiler. Itzamna'nın yarattığı herkesi yok etmek isteyen, Oxlahuntiku'nun gazabından kaçmaya çalışırken, değerli kristalleri kaybettiler. Ve kristaller binlerce küçük parçaya bölünerek, fırtına sonrası oluşan Oxlahuntiku'nun yeni dünyasına düştü.


  Bu kayıp kristallerin bizim dünyamızda bile, hala var oldukları ve yok edilemeyeceği söylenmektedir...

  - Bacabs Kristalleri etkinliğine hoşgeldiniz ;) Etkinlik süresince, Amazon savaşçıları ve Nahualları işe alma şansınız olacağı gibi, Kantepec ve Kahin festivallerini başlatarak daha güçlü bir donanıma sahip olabilirsiniz.

  • Nasıl olacak?


  - Etkinlik boyunca beş yeni kaynak elde etmeniz gerekecek: beyaz,sarı, yeşil, mavi ve kırmızı kristaller. Kristal hesabının yapılışında kolaylık sağlamak için yeni kristal envanteri ekledik, bu envantere aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz simgeye tıklayarak ulaşabilirsiniz:  - Ve envanter bu şekilde görünmektedir:  - Bu kristalleri barbar köylerine saldırarak bulabilirsiniz. Her barbar köyü, seviye farketmeksizin, bir ile üç arasında kristal verecektir. Her kristal eşit değildir, bazı kristaller diğerine göre daha kolay bulunabilir. Kırmızı olan en yaygın çıkan, beyaz olan ise en nadir çıkan kristal türüdür. Eğer sizden önce başka bir oyuncunun saldırmadığı, bir barbar köyüne başarı ile saldırırsanız, savaş raporunda aşağıdaki şekilde ikramiyenizi görecekseniz:
  - Ve tabi ki hemen envanterinize eklenecekler. Aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Barbar köylerine casus göndererek bulunan kristalleri göremezsiniz. Sadece saldırdığınız barbar köyünün raporunda hangi kristalleri kazandığınızı görmeniz mümkündür.
  • Her barbar köyü sadece bir kere kristal vermektedir. Eğer sizden önce başka bir oyuncu bu köye saldırdıysa ya da saldırdığınız köye tekrar saldırırsanız kristal almanız mümkün olmayacaktır.
  • Kristal envanteri tüm şehirler için ortaktır, diğer bir deyişle, kristallerinizi herhangi bir şehrinizde kullanabilirsiniz.
  • Tıpkı amber taşları gibi, kristallerinizi de değiştiremez veya taşıyamazsınız, ve kristalleriniz diğer oyuncular tarafından yağmalanamaz.

  - Son olarak, ve sadece etkinlik süresince, Amazon Savaşçıları, Nahuallar, Kantepec ve Kahin festivali farklı miktarlarda kristal değişimi sonucu kullanılabilir olacaktır:  - Gerekli kristalleri topla ve onlarla asker işe al ya da festival başlat ;)


  • Nahuallar, Kantepec, Kahin, Amazonlar?


  Öncelikle ne olduklarını ve ne yaptıklarını tanıştırayım. Çünkü henüz bu konuda konuşmadık ;)


  • Nahuallar

  - Doğa üstü sezgileri sayesinde Nahuallar, rakip şehirlerin birlik aktivitesini casuslamanıza olanak sağlayacaktır. Öncelikle bir Nahual işe almalı, asker görev penceresinden Nahual'ı seçip, casusluk seçeneğini işaretleyerek göndermelisiniz. Sıradan casusluk görevleri ile, Nahual gideceği yere vardığı zaman bir rapor alacaksınız, ancak bu rapor şehre gelen, giden asker hareketlerini de içerecek:


  - Akılda tutulması gereken önemli bilgiler;

  • Nahual bulunduran orduların detayları, sadece bulundurduğu Nauhal sayısı, hareket eden ordudaki Nahual sayısından daha fazla olan bir orduyla casuslanırsa görülebilecektir. Aksi taktirde sadece başladığı ve varacağı koordinat gösterilecektir, zaman, asker sayısı, kaynak bilgileri gözükmeyecektir.

  Örnek: Şehrinizden çıkan 2 farklı birlik olduğunu düşünün, a ve b orduları. A ordusunda 2 holcan mızraklı süvari ve 2 holcan okçu olsun, b ordusu 3 kaplan savaşçı ve 2 nahual barındırsın. Bu durumda eğer bir düşman şehrinizi 1 Nahual bulunan bir orduyla casuslarsa, raporda A ordusu tamamen gözükecektir, B ordusu gizli olacaktır. Bu senaryoda, eğer düşman 3 nahual gönderirse B ordusnun detayları da tamamen görünür olacaktır.

  • Nahual görevini tamamladığında, orduya geri dönmeyecektir. Yani Nahuallar tek kullanımlık, her yeni rapor için yeni bir Nahual askere alınmalı.
  • Asker hareketini gözlemek gizlice yapılamaz, düşman Nahual'ların şehre yaklaştığını görecek ve Nahual'ların şehre yaklaştığına dair bir bildirim alacak.
  • Tüm ordularda bulunan kaynak ve birimler gözetleme kulesinin seviyesi ne olursa olsun harekat raporlarında gözükecektir.
  • Harekat raporlarında sadece gözetlenen şehirle ilgili ordular gözükecektir, Düşmanın tüm asker harekatı değil.

  Örnek: Düşmanın A şehrinden bir ordu ayrılıyor. B şehrine 2 ordu geliyorsa, B şehrine Nahual göndermeniz durumunda, sadece be şehrine yaklaşan 2 ordunun bilgisine ulaşabileceksiniz, A şehrinden ayrılana değil.

  • Amazon savaşçılara gelirsek, eğer Nahual'ınız varken ve savunurken savaş kaybederseniz amazon savaşçılarınız taraf değiştirecektir.


  • Kantepec Festivali

  - Aktifleştirildiği zaman Kantepec Festivali, birliklerinize mısır bedeli olmaksızın yer değiştirme imkanı tanır. Ulaşılacak yer veya birliğin büyüklüğünden bağımsız olarak mısır giderini sıfıra düşürür.Bu özellik büyük birlikleri, mısır bedelleri gerçekten çok büyük olan uzak mesafelere göndermek için bir fırsattır.Etki, sadece festivalin aktif olduğu (Kauil itemleri olmaksızın 15 dakika) süre boyunca kullanılabilir ve birim görevlendirme ekranında aşağıdaki gibi görünür:


  - Asıl olan emrin verildiği anda etkinin aktif olmasıdır. Birliklerin hedefe festival sürecinden daha uzun sürede varacak olmaları önemli değildir.


  • Kahin Festivali

  - Festival sınırlı süre için ( Kauil itemleri olmaksızın 15 dakika) aktifleştirilir. "Son online görülme" bilgisi görülebilecektir. Bir başka deyişle, festival süresi boyunca, online ve aktif olup olmadığını ve en son ne zaman online göründüğünü bilme şansınız olacak. Bu bilgi her oyuncunun kişisel profilinde görünür durumda olacak. Festivalsiz normalde bu şekilde görünecektir:
  - Kahin festivali olduğunda "gizli" olan kısım görünür olacaktır:


  • Amazon Savaşçılar

  - Tentlan'ın en tanınmış ve tecrübeli birimi olan Amazon savaşçılar kristal karşılığında işe alınabilecektir. Bu birimler savaşta stratejik bir rol üstlenirler, Şaman ve kupikamayok gibi destek birimlerini devre dışı bırakırlar.Bu yüzden, sıklıkla savaşın gidişatını değiştirirler.


  ~~~


  Hepsi bu kadar, Okuduğunuz için teşekkür ederiz! Umarız, bu etkinlikten hoşlanır ve güzel vakit geçirirsiniz :)


  İyi eğlenceler,


  Tentlan Takımınız

  6.1. Danslar

  • Tentlan'da hangi tür ritüeller gerçekleştirebilirim?

  - İki çeşit ritüel mevcuttur: bunlardan biri Danslar, diğeri ise Festivallerdir. Danslar mevsimleri değiştirmek için, Festivaller ise bazı etkileri aktifleştirmek için kullanılır.


  • Tentlan'da mevsimleri nasıl değiştirebilirim?

  - Ay Tapınağı'na giderek, aktif etmek istediğiniz mevsim resminin üzerine tıklayın, ve "Töreni gerçekleştir" butonuna basın:
  - Bunu yaptığınızda, ritüeliniz başlamış olur. İşlem tamamlandığında, mevsim değişikliği gerçekleşmiş olur, bu andan itibaren şehrinizde yeni mevsim etkileri gözlenecektir. Tören bitiminde mevsim simgesi de değişecektir:

  • Mevsimlere neden ihtiyaç duyarım?

  - Bir araştırma, bina veya festival için belirli bir mevsim gerekebilir. Ayrıca, her mevsimin kaynaklar, asker alımı, teknoloji araştırmalarına harcanan zaman, bina inşaatları vb. açısından avantaj ve dezavantajları vardır. Bu nedenle, şehirde bazı avantajlar elde edebilmek için mevsim değiştirmek mantıklı olacaktır.

  - Her mevsimin açıklamasını ve etkilerini Ay Tapınağı'nda bulabilirsiniz. Mevsim simgesine tıkladığınızda, resimde de görüldüğü gibi, mevsimin tüm avantajlarının ve dezavantajlarının gösterildiği liste karşınıza çıkacaktır:

  • Özel bir mevsime ihtiyaç duyan bir araştırma yapıyorum. Mevsimi değiştirmek için araştırmanın tamamlanmasını mı beklemek zorundayım, yoksa araştırma devam ederken mevsimi değiştirebilir miyim?

  - Araştırma devam ederken, mevsim değiştirebilirsiniz, araştırmanın tamamlanmasını beklemek zorunda değilsiniz. Bu noktada önemli olan siparişin verildiği zamandır, bittiği değil.  6.2. Festivaller


  • Festivaller nedir ve onlara ne için ihtiyaç duyarım?

  - Festivaller, oyunda özel etkileri aktif etmek için yapılan ritüellerdir. Festivaller iki bölümden meydana gelir: ilk bölümü Ay Tapınağı'nda başlattığınız hazırlık süreci, ikinci bölümü ise aktifleşen etkinin süresi (örneğin, belirli bir süre için tüm birliklerin hızının iki katına çıkması).  - Tentlan'da aşağıdaki etkileri aktifleştirmek için 4 farklı festival vardır:

  • Ateş Festivali: seçilen şehirdeki tüm birlikler için çift kat güç
  • Yıldırım Festivali: seçilen şehirdeki tüm birlikler için çift kat hız
  • Kantepec Festivali: birliklerin mısır masrafı olmadan seçilen koordinata hareket etmesini sağlar.
  • Kahin Festivali: 15 dakikalığına, herhangi bir oyuncunun oyunda olup olmadığının görülmesini sağlar.  • Festivalleri nereden yapabilirim?

  - Danslar gibi, festivalleri de Ay Tapınağı'ndan gerçekleştirebilirsiniz.

  • Danslar ve Festivaller arasındaki fark nedir?

  - Danslar ve Festivallerin her ikisi de iki bölümden oluşur: ilk bölümü, tüm ritüeller gibi Ay Tapınağı'nda başlatılan hazırlık sürecidir. İkinci bölüm ise, ritüel gerçekleştikten sonraki etki sürecidir (tüm birimler için çift kat güç gibi).


  - Dans durumunda, etkiler (örneğin: Yaz, Kış, vb.) yeni bir ritüel gerçekleştirene kadar devamlılığını korur. Festivaller için ise durum farklıdır: İlk kısım Dans ritüeliyle benzerlik gösterse de, Festival etkileri sadece belirli bir süre için geçerlidir. Süre bittiği zaman, Festival etkileri geçerliliğini kaybeder. Bunun anlamı, zaman ile sınırlı olduğundan, Festival etkilerini değiştirmek için yeni bir ritüele gerek yoktur.


  • Festivalleri gerçekleştirebilmek için neye ihtiyaç duyarım?

  - Ateş ve Yıldırım Festivali için, yerine getirmeniz gereken şartları Ay Tapınağı'nda bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz festivalin simgesine tıklayarak, detayları görüntüleyebilirsiniz.


  - Kantepec ve Kahin Festivalleri ise, sadece oyun içinde etkinlik olduğu zamanlarda kullanılabilir. Bu festivalleri gerçekleştirebilmek için belirli bir miktar kristal toplamanız gerekecektir.


  • Festivaller arasında herhangi bir bekleme süresi var mıdır?

  - Evet, Ateş ve Yıldırım Festivallerini iki haftada bir kere aktif edebilirsiniz. Bekleme süresini düşürmek için Kozmoloji araştırmasını geliştirmeniz gerekmektedir.


  • Festivallerin etki süresi ne kadardır?

  - Ateş ve Yıldırım Festivallerinin süresi 10 dakika ile 1 saat arasında değişmekte olup, süre her zaman rastgele belirlenmektedir.
  - Kantepec ve Kahin Festivalleri ise 15 dakika sürmektedir.


  • Şehrimde herhangi bir festivalin aktif olup olmadığını nasıl bilebilirim?

  - Bir ritüel sona erdiği zaman, festival simgesi ve süre sayacı görüntülenir:


  - Bunun anlamı festival (bu durumda, Ateş Festivali) aktiftir, ve sona ermesine 36 dakika 35 saniye vardır.

  • Aynı anda birden fazla festival aktifleştirebilir miyim?

  - Hayır, aynı anda birden fazla festival aktifleştiremezsiniz. Eğer bir festival aktifken ikinci festivali aktifleştirirseniz, ilk festival otomatik olarak sona erecektir. Bunun anlamı, bir festival diğerinin yerine geçer.

  • Festival etkisini uzatmak mümkün müdür?

  - Evet, premium özellik olarak etki süresini uzatma seçeneği vardır. Dükkanda bulunan (Ayinler sekmesinde) Kauil nesneleri ile festival süresini, isteğe bağlı olarak, 10 dakika, 15 dakika veya 30 dakika uzatabilirsiniz. Bu nesneleri kullanabilmek için, şehrinizde aktif bir festival bulunması gerekmektedir. Bu nesneler, her aktif festival için en fazla 3 kere kullanılabilir.

  • Festival etkileri hesabımdaki tüm şehirler için mi, yoksa sadece festivali aktif ettiğim şehir için mi geçerli olur?

  - Festival etkileri, sadece festivali başlattığınız şehirde etkili olmaktadır.


  • Ateş Festivali aktif olduğu zaman, tüm birlikler %100 güç alıyor: bu baskına yolladığım askerlerde mi, şehirde kalan askerlerde mi, yoksa her ikisinde de mi geçerli oluyor?

  - Her ikisi içinde geçerlidir. Hem atak birlikleriniz, hem defans birlikleriniz %100 daha güçlü olur.

  • Festivali , birliklerim şehir dışındayken (yoldayken) başlatırsam, etkileri dışarıdaki birliklerim için de geçerli olur mu?

  - Evet, eğer askerleriniz şehir dışındaysa, ve festivali başlattıysanız, Ateş Festivali etkileri (%100 güç), festivali başlattığınız şehirden çıkan tüm askerler için geçerli olacaktır.Askerin ne zaman gönderildiği önemli değildir, önemli olan askerlerin hangi şehirden gönderildiğidir: bu yüzden, Ateş Festivali etkilerinden faydalanabilmek için, festivalin askerlerin gönderildiği şehirde aktifleştirilmesi gerekir.


  • Ateş Festivaline sadece birine saldırmak istediğim zaman mı ihtiyaç duyarım?

  - Çoğu durumda evet, fakat her zaman değil. Savunma için de kullanılabilir, Ateş Festivali etkin olan bir şehrin tüm birlikleri, %100 güç alacaktır. Şehrinizde Ateş Festivali etkinken saldırırsanız, yine aynı şekilde birlikleriniz %100 güce sahip olacaktır.  Rehberle ilgili sorularınızı, önerilerinizi ve yorumlarınızı bu başlık altında dile getirebilirsiniz.

  • Araştırmalara ne için ihtiyaç duyarım?

  - Teknoloji araştırmaları Tentlan'da çok önemlidir: Binaların kilidini açmak, diğer araştırmaları yapabilmek, festivaller ve birlikler için araştırmalara ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca, her araştırma belirli bir bonus verir (daha fazla ambar kapasitesi, yürüyüş hızı vb.). Bütün bonus listelerini "Rasathane" binasında bulabilirsiniz.


  • Teknoloji araştırmalarında herhangi bir seviye sınırı var mıdır?

  - Zorlayıcı bir sınır olmamakla birlikte, gerekliliklerini karşılayabildiğiniz ve fayda sağlayabildiğiniz sürece geliştirmeye devam edebilirsiniz. Araştırmalarınızı geliştirirken bu bonusları göz önüne alarak, geliştirmelerinizi buna göre ayarlayabilir, aşağıdaki seviyelere ulaşana kadar bonus kazanabilirsiniz:

  • Matematik, Doğa, Tarım, Tıp, Mimari - 40. seviyeye kadar;
  • Mühendislik, Diplomasi, Ticaret, Çanak Çömlek, Kuyumculuk Sanatı - 30. seviyeye kadar;
  • Kronoloji, Astronomi, Astroloji - 20. seviyeye kadar;
  • Kozmoloji - 9. seviyeye kadar bonus vermektedir.

  - Casusluk araştırması için herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Çünkü her seviyesi için fonksiyonunu artırmasına rağmen, hiç bir zaman büyük bir bonus vermemektedir.  • Teknoloji araştırmaları tüm şehirlerimi kapsar mı, yoksa hepsinde ayrı ayrı mı geliştirmeliyim?

  - Teknoloji araştırmaları tüm şehirleriniz için geçerli olup, sadece bir kere geliştirilmektedir. Gerekliliklerini karşılayabildiğiniz sürece, herhangi bir şehrinizden araştırmalarınızı geliştirmeye devam edebilirsiniz.  • Araştırma sürelerini kısaltmanın herhangi bir yolu var mı?

  - Mevsimi yaza çevirdiğinizde, araştırma süreleriniz otomatik olarak % 20 oranında kısalacaktır.
  - Ayrıca, "Rasathane" binasını geliştirerek, her seviyesi için %2 oranında süreyi kısaltabilirsiniz (maksimum %80).


  Rehberle ilgili sorularınızı, önerilerinizi ve yorumlarınızı bu başlık altında dile getirebilirsiniz.

  Forum için ufak bir eklemem olacak benim de. Sunucular>Mayapan kısmına Savaş Raporları-Ticaret vb başlıklar açılarak sabitlenebilir. Oyuncuların ticaret yapmak için haberleşebileceği ve güzel savaş raporlarını okuyup duyurabileceği bir kısım olmalı


  Öneriniz için teşekkür ederim. "Savaş Raporları", "Ticaret" ve " Klan Tanıtımları" alt başlık olarak Mayapán bölümüne eklenmiştir. :)

  Destek sistemimiz açılana kadar, cezalar konusunda gecikme yaşanıyor olsa da, ekran görüntüsü alarak forumda, özel mesaj yoluyla, bana ilettiğiniz şikayetleriniz işleme alınacaktır.


  Anlayışınız için teşekkür ederiz.

  • Binaları geliştirirken herhangi bir seviye sınırı var mıdır?

  - Kaynak binaları için (Taş ocağı, obsidyen madeni, mısır tarlası, kakao bahçesi), zorlayıcı bir sınır olmamakla birlikte, gerekliliklerini karşılayabildiğiniz ve fayda sağlayabildiğiniz sürece geliştirmeye devam edebilirsiniz. Kaynak ihtiyaç kurallarına göre, bu tür binalar genellikle 40. seviyeye kadar geliştirilmektedir.
  - Duvar ve gözetleme kulesi: zorlayıcı bir sınırı bulunmamakla birlikte, ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlı olarak, mantıklı olan bu binaları 30 - 35. seviyeye kadar geliştirmektir.
  - Bazı binaların her yeni seviyesi için büyük bonuslar mevcut, araştırma hızlandırma, güç bonusu, şans bonusu, vb. gibi. Binalarınızı geliştirirken bu bonusları göz önüne alarak, geliştirmelerinizi buna göre ayarlayabilir, aşağıdaki seviyelere ulaşana kadar bonus kazanabilirsiniz:

  • Jaguar Tağınağı, Itzamna Tapınağı, Rasathane - 40. seviyeye kadar;
  • Ay Tapınağı - 30. seviyeye kadar;
  • Quipu Evi, Dwarf Piramidi, Temazcal, Quetzal Tapınağı - 15. seviyeye kadar;
  • Dikili Taş - 10. seviyeye kadar bonus vermektedir.  • Binaların inşaat süresini kısaltmanın herhangi bir yolu var mı?

  - Mevsimi kışa çevirdiğinizde, inşaat süreleriniz otomatik olarak % 20 oranında kısalacaktır.
  - Ayrıca, "Mimari" araştırmasını geliştirerek, her seviyesi için %1 oranında süreyi düşürebilirsiniz (maksimum %40).  Rehberle ilgili sorularınızı, önerilerinizi ve yorumlarınızı bu başlık altında dile getirebilirsiniz.

  Bunlara ek olarak, Scorpions, Blindspot, Homeland ve The Last Kingdom dizilerini önerebilirim. Mükemmel olmasalar da, dizi yokluğunda iyi gidiyor. :)


  • "Serbest nüfus", "çalışan nüfus", "toplam nüfus" ve "maksimum nüfus" ne anlama gelmektedir?

  - Serbest nüfus - vatandaşlarınızın yeni görevler için kullanılabilir olan kısımdır.
  - Çalışan nüfus - vatandaşlarınızın zaten kendisine atamış olduğunuz görevleri yapmakta olan kısımdır(bina seviyesini yükseltmek için çalışanlar, festival performansı sergileyenler, vb. gibi). Vatandaşlarınıza yeni görevler atamak, her zaman serbest nüfus ve çalışan nüfus durumunu değiştirir.
  - Toplam nüfus - Serbest ve çalışan nüfusun toplamından oluşur.
  - Maksimum nüfus - Her Güneş Tapınağı seviyesi için azami miktarı gösteren kısımdır (Güneş tapınağı nüfus artışından sorumlu olan binadır). Güneş tapınağının her seviyesi için içerisinde, nüfusun ne kadar artacağı konusunda, önceden tanımlanmış bir dizi bulunmaktadır: maksimuma ulaşıldığı zaman, Güneş Tapınağının seviyesi artırılmalı ki, nüfusunuz daha da büyüyebilsin.
  • Şehir nüfusum ile ilgili detaylı bilgiyi nerede bulabilirim?

  - İmlecinizi kaynak çubuğunda bulunan nüfus simgesinin üzerine getirdiğinizde, nüfusunuz hakkındaki genel bilgileri göreceksiniz:

  - Daha fazla detay görmek isterseniz, nüfus bilgilerine, mısır tüketimine ve vatandaşlarınızın nerede çalıştığına (binalar, birlikler, vb.) dair detaylı bilgiye, Güneş Tapınağına tıklayarak ulaşabilirsiniz:

  • Sipariş tamamlandığında çalışan nüfusa ne olur, serbest mi olur?

  - Bu vatandaşlarınızın çalışmasına bağlıdır. Örneğin, araştırmalar ve festivaller tamamlandığı zaman, burada çalışmakta olan vatandaşlar serbest olacaktır, başka bir ifadeyle siparişini tamamlayan vatandaşlar serbest nüfus kısmına geçerek yeni siparişler için kullanılabilir olacaktır.  • Savaşta kaybettiğim birliklerde çalışanlar nüfusa eklenir mi?

  - Hayır, birlikler yok olduğu için nüfusa eklenmez. Fakat nüfus kapasitesinde boşluk oluşacağı için şehrinize yeni vatandaşlar gelecektir.


  • Tentlan'da nüfus artış sistemi nasıl işliyor?

  - Nüfus artışından sorumlu olan bina "Güneş Tapınağı"dır. Nüfusunuzun artmasını istiyorsanız, Güneş Tapınağı'nı geliştirmeniz gerekmektedir. Güneş Tapınağı her seviyesi daha fazla serbest nüfus yerleşimine izin verir. Her düzeyde belirli bir sınır veya aralıkla nüfus artışı gerçekleşir. "Seviye başına maksimum nüfus oranını" görüntülemek için, Güneş Tapınağı'na ardından da "daha fazla bilgi göster" butonuna tıklayarak, seviyenize göre aşağıdakine benzer bir tablo görebilirsiniz:
  - Resimde de görüldüğü gibi, Güneş Tapınağı 30. seviyede maksimum 1.262.482 nüfus barındırabilir. Bunun anlamı, bu üst limite ulaşıncaya kadar nüfus artmaya devam edecektir. Üst limitte olduğu halde hala nüfusunuz yeterli gelmiyorsa, Güneş Tapınağı'nı bir kez daha geliştirmelisiniz.


  • Daha fazla vatandaşa ihtiyacım olması durumunda nereden temin edebilirim?

  - Güneş Tapınağı'nı yükseltmeye devam edin, her seviyede daha fazla vatandaş barındırmayı sağlar.
  - Matematik araştırması: bu araştırmanın her seviyesi %1 oranında maksimum nüfus artışı sağlar.
  - Eğer acilen serbest nüfusa ihtiyac duyarsanız, ve elde etmek için bir yol bulamazsanız, bina seviyesini düşürerek ya da birliklerinizi kovarak, nüfusun serbest kalmasını sağlayabilirsiniz.


  • "Nüfus" ve "Mısır" arasında nasıl bir ilişki vardır?

  - Vatandaşlar onları atadığınız görevleri yerine getirirken yiyecek olarak mısır tüketir. Dolayısıyla, nüfusunuz ne kadar fazlaysa, mısır tüketiminiz de o kadar fazla olacaktır. Çalışan nüfusun, serbest nüfusa oranla iki kat daha fazla mısır tükettiği unutulmamalıdır.  Rehberle ilgili sorularınızı, önerilerinizi ve yorumlarınızı bu başlık altında dile getirebilirsiniz.

  Forum Kuralları, forumun tüm bölümlerini kapsamaktadır ve herhangi bir başlık altında geçersiz sayılması mümkün değildir.


  Bu bölüm her türlü geyiğin dönmesi ve amaçlı ya da amaçsızca, gönlünüzden geçtiği gibi (kurallar dahilinde), sohbet edebilmeniz için açılmıştır. Bunu gerçekleştirdiğinizde, post kasmak için zaten kısa, anlamsız ya da sadece emojilerden oluşan postlara ihtiyaç duymayacaksınız. :)

  Rapor üzerinden simülatöre gitmeniz halinde, casusluk seviyenize göre, görebildiğiniz herşeyi (duvarlar, askerler, binalar, araştırmalar vb.) simülatöre olduğu gibi aktarmaktadır. Bu durumda %100 doğru sonuçlar verir. Lakin rapora bakarken bilgi alınamadı yazan kısımlara dikkat etmeniz gerekir.

  Genç Ahaular,


  Tentlan topluluğuna hoş geldiniz! Bizim Tentlan'a gönül verdiğimiz kadar, sizlerin de beğeneceğini ve hoşça vakit geçireceğini ümit ediyoruz. Tentlan henüz çok yeni ve mükemmellikten uzak.Ama içiniz rahat olsun: bu sadece bir başlangıç, mükemmel hale getirmek için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz. Burada fikirlerinizi, sorularınızı, sorunlarınızı vb. konuları özgürce paylaşabilir, diğer Ahaular ile tanışabilir, kurallar çerçevesinde, dilediğinizce tartışabilir, tartışırken eğlenebilirsiniz. Biz her zaman burada ve erişilebilir olacağız.


  Bizimle kalın, güncel kalın!


  Tentlan Takımınız :)

  Kaynak Üretimi


  • Tentlan'da nasıl kaynak üretirim? Otomatik üretim var mı?

  - Tentlan'da otomatik üretim mevcut değildir, başka bir deyişle kaynak üretimlerini her zaman el ile sipariş vermeniz ve toplamanız gerekir. Seçebileceğiniz 4 üretim döngüsü mevcuttur: 10 dakika, 1 saat, 4 saat ve 8 saat;

  - Üretime başlamak için üretim döngülerinden birini seçin ve "Üret" butonuna tıklayın. Talimatınızdan sonra üretimin başladığını göreceksiniz:

  - Daha sonra bazı/tüm şehirlerinizde üretiminiz bitip kaynaklarınız toplanmaya hazır olduğunda, avatar resminizin altında piramit simgesini göreceksiniz:
  - Bu simgeye tıkladığınızda, sizi hazır olan kaynağın mevcut olduğu şehrinize götürecektir.


  • Tentlan'da otomatik üretim neden yok?

  - Oyunda olmadığınız süre içerisinde kaynaklarınızı toplamadığınız için yağmalanma şansı olmaz. Bu manuel üretimin bir avantajı olmakla birlikte Tentlan'daki kaynakları güvende tutmak için ek bir güvenlik özelliğidir.


  • Nasıl daha fazla kaynak alabilirim?

  - Daha fazla kaynak üretimi için, kaynak binalarınızın seviyesini yükseltmeye devam etmelisiniz. Her yükseltilen seviye, üretilen kaynak miktarını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra, barbar köylerine saldırarak kaynak almanız mümkündür ( saldırdığınız barbar köyü seviyesi yükseldikçe, alacağınız kaynak miktarı da artar). Yeterince güçlü hissettiğiniz zaman kaynak sahibi olan komşularınıza saldırarak, kaynaklarını almayı deneyebilirsiniz.


  • Kaynak binalarımda sorun mu var, neden üretimim aniden düşüyor?

  - Eğer üretiminizin çok belirgin bir şekilde düştüğünü fark ederseniz, insanlarınızın verimliliği düşmüş demektir (sadece %15). Buna da yeteri kadar mısırınız olmaması neden olur. Verimliliğin düşmesini önlemek için, her bir kaynak için üretim siparişi vermeden önce şehrinizde yeterince mısır olduğundan emin olun. Kaynaklarınız toplanmaya hazırken, toplamaya ve sipariş vermeye öncelikle mısırdan başlayın, daha sonra diğerlerini (kalker, obsidyen ve kakao) toplayarak sipariş verdiğinizde şehrinizde yeterince mısır olduğundan emin olabilirsiniz.


  Kaynak Göndermek


  • Diğer oyunculara nasıl kaynak gönderebilirim?


  - Çok kolay: Dünya haritasına gidin ve kaynak göndermek istediğiniz oyuncunun şehrine tıklayın ( alternatif olarak, koordinatlarını dünya haritasının sol alt köşesinde bulunan menüye girerek oyuncunun şehrine kolayca ulaşabilirsiniz):  - Bu işlemi yaptığınızda karşınıza çeşitli seçenekler bulunan aşağıdaki menü açılacaktır:
  - Buradan "Kaynak gönder" seçeneğine tıklayarak kaynak gönderme menüsünü açabilir, ya da yanında bulunan "Birlik transferi" butonundan asker transfer edebilirsiniz.


  • Kaynak gönderebilmek için neler gerekir?


  - Kaynağı gönderecek ve alacak olan şehirlerdeki "Pazar" binasının 5. seviyeye ulaşmış olması gerekmektedir ( aynı kural, oyuncunun kendi şehirleri arasındaki transfer için de geçerlidir).

  • Kaynak taşımak için hangi birlikler daha iyidir?


  - Polon (2.000 kaynak) ve Pochteca (10.000 kaynak) en iyi seçimdir. Ancak, kaynak taşıyabilen yalnızca bu birlikler değildir: Diğer tüm birlikler (casuslar hariç) belirli bir miktar kaynak taşıma kapasitesine sahiptir; "Jaguar Tapınağı"na giderek her birlik için kapasite miktarını görebilirsiniz.


  Kaynaklar


  Mısır

  • Mısıra neden ihtiyacım var?

  - Mısır şehrin gelişmesi için çok önemli bir kaynaktır, insanların yiyecek olarak mısır tüketir. Bu sayede şehir içindeki görevlerini tam verimlilikle yerine getirirler. Ayrıca, asker üretmek, askerleri göreve göndermek (saldırı, casusluk, vb.), araştırma yapmak, festival düzenlemek ve bazı binaları inşa etmek için mısıra ihtiyaç duyarsınız.  • Mısır neden bu kadar hızlı tükeniyor, bu normal mi?

  - Oyunun başlarında, mısır tarlanız yeterince gelişmiş olmadığı için mısırınızın hızlı tükenmesi gayet normal. Şehriniz geliştikçe, mısır tarlanızın seviyesi yükseldikçe, üretiminiz artacaktır. Ayrıca, "Tarım" araştırmasının her seviyesi için mısır üretiminiz %1 oranında artacaktır.

  • Mısırım tükendiğinde, her zaman biraz bedava mısır geleceği doğru mu?

  - Tentlan'da ilk hafta, mısırınız tükendiğinde biraz mısır alırsınız, fakat sonrasında gelmeyecek.

  • Şehrimde hiç mısır kalmazsa ne olur?

  - Eğer şehrinizde hiç mısır kalmazsa, askerleri yola çıkarmanız mümkün olmaz, seyahat görevleri için mısıra ihtiyaç duyarsınız.
  - Eğer insanların mısırsız kalırsa, şehri terk etmeye başlarlar (bu terk ediş minimum miktar olan 50 insan kalıncaya kadar devam eder).
  - Ayrıca, kaynak üretiminiz %15 oranında düşer.
  - Aniden olmasa da, askerlerinizin dayanıklılığı düşmeye başlar. Ortalama 5-6 gün geçtikten sonra şehrinizde hala mısır olmaması durumunda, askerleriniz bütün dayanıklılığını kaybeder. Bu durumda, eğer biri size saldırırsa, savaşacak askeriniz olmadığından karşı taraf asker kaybetmeden savaşı kazanır.


  Amber

  • Amber taşına neden ihtiyacım var?

  - Tzolkin Çarkını çevirip çeşitli ödüller kazanmak için Amber taşı gerekmektedir. Ayrıca, Quetzel Sarayını geliştirmek için de amber taşına ihtiyaç duyacaksınız.


  • Oyunda Amber taşını nasıl elde edebilirim?

  - Amber taşını barbar kamplarına saldırarak bulabilirsiniz. Amber taşı bulmak için saldırdığınız barbar kampının seviyesi önemli değildir. Önemli olan savaşın sonucu: Eğer savaşı kazanırsanız, Amber taşınızı Tzolkin Çarkın'da bulabilirsiniz. Bu takdirde, resimde olduğu gibi savaş raporunuzun alt kısmında kazandığınız Amber taşı görünecektir:

  - Eğer bir barbar kampına saldırıp kazandığınız halde Amber taşı bulamadıysanız, tekrar deneyin. :) Günde en az 1 Amber taşı kazanmanız garantidir; Eğer çok şanslıysanız, gün içerisinde birden fazla Amber taşı bulabilirsiniz( fakat bu çok sık olan bir şey değildir). Ayrıca, Amber taşını "Dükkan"da "Kaynaklar" bölümü içerisinde de bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Tzolkin Çarkından Amber taşı kazanmak için de bir şansınız var. Ya da Tentlan oynamak için davet ettiğiniz arkadaşlarınız karşılığında ödül olarak alabilirsiniz.  Turkuaz

  • Turkuaza neden ihtiyacım var?

  - Turkuaz oyun içerisinde birimleri hızlı işe almak, araştırmaları ve bina inşaatlarını hızlandırmak, daha fazla kaynak üretmek vb. premium özellikleri aktifleştirerek avantaj kazanmanızı sağlar.

  • Oyunda turkuazı nasıl elde edebilirim?

  - Turkuaz, Tentlan ödeme sistemi üzerinden gerçek para ile satın alınabilecek değerli bir kaynaktır.Ayrıca, bazı görevleri tamamlayarak, e-posta adresinizi onaylayarak veya Arkadaşlarınızı Tentlan oynamaya davet ederek de kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Tzolkin Çarkını çevirerek Turkuaz kazanma şansınız da mevcuttur.( Gümüş sektörde 50 Turkuaz taşı, Altın sektörde 200 Turkuaz taşı).


  - Sektörleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

  Rehberle ilgili sorularınızı, önerilerinizi ve yorumlarınızı bu başlık altında dile getirebilirsiniz.