Posts by 0m3rF

  en güzeli öyle ama o direk köklü değişiklik olur. Oyunun işleyişini böyle yapmak istemişler herhalde artık çözemedim. Öneriyi yaptık baklaım gerisi yetkililerin elinden öper

  barbarlara saldırıda sınır olduğu sürece pek bir anlamı yok istedikleri kadar düşürsünler. Sen bi adamı geliştirmek istemediğin sürece zaten askeri tamken kesmişsin az bişi bastığındada kesebilirsin. Sonra enesin dediği gibi oluyor bırakıyorlar haliyle. Ama bu şekilde saklanan asker durur, kaçırabildiğini kaçırır yine sana karşı bi direnme şansı olur.


  Tabi burada dediğin gibi seviye artınca ne kadar asker tutacak dengeyi bozmamak önemli. Belki max seviyede belirli bir seviyedeki barbarı kesmek için gerekli sayıda askeri bırakacak şekilde sınırlandırılması yeterli olacaktır.

  Merhabalar,


  Oyunda oyuncunun gelişimini korumak amaçlı çeşitli kısıtlamalar mevcut. Bunlardan bir tanesi yağmalarda maksimum %40 malzemenin çalınabilmesi. Bunun yanında geliştirip daha fazla malzeme koruyabileceğimiz yeraltı mağarası mevcut. Bu binanın çok fazla malzeme koruyamadığını düşünüyorum. Kendini geliştirmek için gerekenden daha azını saklayabiliyor. Zaten o kadar malzeme tutamıyorken pekte mantıklı bir bina olduğunu düşünmüyorum.


  Aynı zamanda kişi zaten saldırı almış ve askeri kesilmişse (ki asker kaçırmak oldukça maliyetli bir iş ), asker basmanın özellikle başlangıçta, bu zamanlarda, sadece maliyet değil fazla zaman gerektirmesi (170 okçu yaklaşık 10 saat) bu binayı gereksizler listesine ekliyor. Elde kalan 3-5 malzeme ile ne basabileceksiniz. Askeri olmayan biriside sadece üretim ile gelişemeyeceğinden aynı zamanda barbarıda yağmalamak gibi bir şansı olmayacağından oyuncuyu korumak için konulan kısıtlamların pek bir anlamı kalmıyor.


  Bu bina ile ilgili tavsiyem, sadece malzemeyi değil yanında da seviyesine göre belirli miktarda askeride saklamasıdır. Yüksek seviyelerde en azından barbar 3 ü yağmalayabilecek kadar asker saklaması oyuncunun yağma alsada devam edebilmesi anlamınada gelir. Tabi ki bu seçenek opsiyonel olur. Eğer oyuncu askeri kaçırmak istiyorsa mağaradan askeri sakla seçeneğini aktif eder. Hangi askerini saklayacağını seçer ve ya zayıflığı en düşük olandan başlayarak yüksek olana doğru sınırını doldurana kadar otomatik saklar. Ne kadar asker saklanacağı burada önemli. Aşırıya kaçılması durumunda bazı dengesizlikler ortaya çıkabilir. Onuda oyun yapımcıları dengeyi bozmayacak şekilde düzenleyecektir.

  Pazarda tüccarla yapılan takas sonucu yeni tüccarın gelme süresi takas yapılınca sıfırlanıyor. Yani yeni tüccar 1 saate gelecekse ben takas yaptığımda bu süre tekrar bina seviyesine göre 6-7 saate çıkıoyr.


  Zaten tüccar yenilensede oranlar değişmiyor bir hatamıdır bilmiyorum ama pek mantıklı gelmedi sürenin sıfırlanması

  • Nüfus göstergesinde boş nufusa "Ücretsiz" diyor. Free den çevirirken fiyat anlamında çevrilmiş. Serbest olması gerekir
  • Yeni şehir kurmak için "şehir bulundu" diyor oda found city, Şehir Kur, demek yerine bulmak anlamıyla çevrilmiş

  Herkese merhaba,


  bildiğiniz üzere oyunda otomatik toplama yok. tüm üretimlerin el ile yapılması gerekiyor. Dolayısıyla malzeme birikme olayıda pek fazla olmuyor. Özellikle oyunu bırakmış oyunculardan ve ya çok az oynayan kişilerden malzeme yağmalamak imkansız. Aynı zamanda yağma yapıldığında ise sadece malzemenin %40 ını yağmayabiliyoruz. Bunun yanında barbarlara yağmalamada sınır sadece 5. Bu tarz bir savaş oyunun da yağma yapmanın bu kadar fazla sınırlandırılması oyunun oynanabilirliği açısından oldukça kötü bir etkiye sahip. Bunun bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda yapılabilecekler ;

  • Malzemelerin otomatik toplanmasını sağlayacak bir bina, seviyesi arttıkça üretilen malzemenin temel seviyesine göre ve binanın seviyesine göre belirli bir yüzde otomatik olarka toplansın. Binayı yapmak istemeyen yapmaz isteyen istediği kadar yükseltir ve ek malzeme elde eder. Ve ya tamamen mevcut binalarda yapılacak bir ayarlama.%100 topla denirse temel üretim kadar %0 denirse 0 üretim yapılacak. Manuel toplamalar ise bonus olacak.
  • "Yağmacılık" adı altında ki bir teknoloji ile yağma yüzdesinin %40 tan seviyesine göre artarak %80 e kadar ( fazla ve ya daha azı) arttırılması
  • 2. maddeye alternatif olarak puan farkının belirli yüzdelerinde yağmalama yüzdesininde değişkenlik göstermesi. Atıyorum yağma atan ve yağmalanan oyuncular arasında %5 lik bir puan farkı varsa %90 oranında yağmalasın.
  • Barbar yağma sayısının artması, süresinin azalması ve ya en azından oyunda elde edilen malzemelerle bunların yapılması.


  Düşüncelerim bunlar ilgili kişilere arz edilir :P
  Herkese iyi oyunlar

  Merhabalar, Oyun için bir kaç öneri;

  • Oyun içinde bildirimlerle beraber belirli seslerin çalması olabilir. Mesela ham madde üretimi bitince bir ses, inşaat bitince ayrı bir ses oynatılabilir.
  • Ayrıca oyunda ufaktan bir müzik eklenirse güzel olabilir. Tabi ki bir ses ve müziklerin ayarlardan kapatılıp açılması ve/ veya % olarak ayarlanması yapılmalıdır.
  • Oyun içindeki chat sistemi ve mesajlaşmalarda kişileri engelleme kesinlikle olmalı. Engellenen kişilerle herhangi bir şekilde iletişim kurulamamalı, ne yazarsa yazsınlar görememeliyiz.

  Teşekkürler..