Posts by Chicahua

  Wszystko zależy od poziomu Twojego szpiegostwa. Jeśli różnica będzie dość spora na Twoją niekorzyść, to trzeba wysłać na prawdę dużą ilość szpiegów :)

  Zapewne jest taka opcja planowana, gdyż samo forum wewnętrzne będzie przebudowywane.
  Dla pewności dodam to do propozycji.

  W sklepie są już dwa 'pomocnicze' przedmioty - biała flaga i klasyczna ochrona przed atakiem ;)
  Wątpię, aby taki bonus był możliwy - w sumie z tego co proponujesz, to dawałby szansę tylko raz na tydzień. Gra nie musi premiować śpiochów...

  Miliard propozycji[/url]']Z dodatkowych propozycji.


  -ranking obrońców i atakujących Zaproponuję jako dodatek
  -wiadomość masowa w plemieniu(chyba, że teraz po przecinku można dodawać kolejne nazwy graczy) Zaproponuję.
  -możliwość przesyłania raportów z bitew Opcja jest planowana w kolejnym etapie rozwoju gry.

  W momencie, gdy dochodzi do walki, strona atakująca obniża wytrzymałość jednostek (przy użyciu swojej siły) walczących (takich, które nie są wspierającymi), według kolejności ich osłabienia. Zatem najsłabsze jednostki (z najwyższym parametrem osłabienia) otrzymują obrażenia jako pierwsze, siła jest odejmowana jednostka po jednostce, do momentu gdy nie ma już wystarczającej siły ataku, bądź wszystkie jednostki zostały pokonane. Potem jeszcze dochodzi atak Amazonek. Jeśli atakująca strona ma je w swoich szeregach i ich wcześniej obliczona siła jest większa niż zero, ma miejsce dodatkowy atak, skupiający się na jednostkach wspierających, pomniejszając ich siłę jednostka po jednostce atakowanej, wg kolejności ich osłabienia, do czasu aż siła amazonek się wyczerpie, bądź wszystkie jednostki wspierające zostaną pokonane. Atak jest przerywany, gdy obrońca nie ma już jednostek wspierających.


  Siła ataku jest są to punkty obrażeń zadawane jednostkom przeciwnym, drugie to wytrzymałość - czyli ile takich punktów obrażeń z siły ataku jednostka może przyjąć, osłabienie jest parametrem decydującym o kolejności przyjmowania obrażeń. Najsłabsi idą na pierwszy ogień :)

  Miliard propozycji[/url]']10. większe pola do klikania - produkcja i zbieranie zdecydowanie mogłyby mieć większe pole do kliknięcia.
  obecnie klika się w pole wielkości niebieskiego prostokąta a mogłoby być wielkie jak czerwony.
  http://zapodaj.net/2a836d6fc9c0f.png.html
  co nam to da? nieco szybszą grę :)

  Propozycja dodana pod rozwagę ;)
  Z drugiej strony są pióra kwezal, które za jednym kliknięciem zbierają i planują kolejną produkcję;)

  Gdzie mogę zalogować się na konto w grze?


  Gdy jesteś zarejestrowany na Tentlan, możesz zalogować się wypełniając formularz logowania u góry strony głównej:  Należy pamiętać, aby się zalogować należy wypełnić formularz logowania , a nie formularz rejestracyjny znajdujący się w lewej części strony startowej Tentlan. Formularz rejestracyjny jest przeznaczony tylko dla rejestracji nowych kont.


  Nie pamiętam hasła i nie mogę się zalogować na moje konto, co robić?


  Jeśli nie pamiętasz hasła, możesz skorzystać z linku do odzyskiwania i zresetować hasło. Znajdziesz ten link w formularzu logowania, jak na skrinszocie:  Kliknij lub wpisz bezpośrednio adres URL do odzyskiwania hasła w przeglądarkę: pl.tentlan.com/?lostpassword. Zostaniesz poproszony, aby wybrać serwer (świat), a także o adres e-mail zarejestrowany w grze. Następnie otrzymasz e-mail z dalszymi instrukcjami o tym, jak zmienić hasło.


  Wysłałem zapytanie dotyczące odzyskania hasła, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Dlaczego tak jest i co mam zrobić?


  Jeśli nie otrzymasz maila z linkiem resetowania hasła, sprawdź folder spam. Jeśli wiadomość nie znajduje się w żadnym folderze poczty, to najbardziej prawdopodobną przyczyną jest to, że adres e-mail nie został potwierdzony, a gra "nie wie", że adres e-mail jest nieprawidłowy. W tym przypadku, wystarczy wysłać e-mail na support@lionmoon.com, podając nazwę gracza i serwer (Świat) na którym grasz, wtedy adres e-mail zostanie potwierdzony przez Zespół Wsparcia. Zauważ, że ten komunikat musi być wysłany z adresu e-mail, który jest zarejestrowany w grze, ponieważ Zespół Wsparcia musi wiedzieć, że naprawdę istnieje, adres e-mail, a konto gry jest Twoje.


  Mam już konto, ale gdy próbuje się zalogować, zawsze zaczynam na nowym koncie. Co jest nie tak?


  Nic złego nie dzieje się z twoim kontem. Zaczynasz na nowym koncie ponieważ korzystasz z formularza rejestracyjnego w lewej części strony startowej Tentlan. Aby tego uniknąć, należy skorzystać z formularza logowania u góry strony startowej.


  Gdy próbuje się zalogować, wciąż otrzymuję komunikat "istnieje już użytkownik o tej nazwie gracza". Dlaczego?


  Dzieje się tak, ponieważ masz już zarejestrowane konto, ale starasz się zalogować do gry za pomocą formularza rejestracyjnego, który jest przeznaczony dla rejestracji nowych kont. Choć można zalogować się do swojego konta w grze poprzez ponowne wypełnienie tego formularza (jest to nie zalecane !), jeżeli pomylisz się przy wpisywania danych (takich jak mail, hasło lub wybierzesz niewłaściwy serwer), będziesz rejestrował nowe konta. Po wpisaniu nazwy gracza poprawnie, ale źle wprowadzisz inne dane, pojawi się komunikat, że użytkownik o takiej nazwie gracza już istnieje. Aby uniknąć takich nieporozumień, należy skorzystać z formularza logowania na górze strony startowej Tentlan, a nie formularza rejestracji w lewej części strony startowej Tentlan.

  Otrzymuję informację, aby potwierdzić adres e-mail. Dlaczego muszę to zrobić?


  Potwierdzenie konta (lub potwierdzenie adresu e-mail) jest istotne dla własnego bezpieczeństwa w przypadku, gdy zapomnisz swoje dane do konta i potrzebujesz pomocy w ich odzyskaniu.
  Jeśli Twoje konto nie jest potwierdzone, nie będziesz otrzymywać żadnych wiadomości e-mail, które mogą stanowić pomoc, gdy trzeba wprowadzić zmiany do swojego konta lub poprosić o link resetowania hasła. Ponadto, otrzymasz 20 turkusów z potwierdzenia adresu e-mail. Aby potwierdzić swój adres e-mail, a tym samym zabezpieczyć swoje konto, kliknij na "Ustawienia", a następnie w sekcji "Konto" na link "Potwierdź swój adres e-mail".


  Mój link z potwierdzeniem nie działa. Co należy zrobić, aby działał?


  Jeżeli twój link potwierdzający nie działa, to jest duża szansa że już wygasł. Ze względów bezpieczeństwa jest ważny tylko przez ograniczony czas. Możesz poprosić o nowy link potwierdzający klikając na "Zapytanie nowy link potwierdzający" w Ustawieniach Konta << << Nowy link.


  Jak zmienić adres e-mail i / lub hasło do mojego konta?


  Jeśli chcesz zmienić swój adres e-mail, który jest zarejestrowany w grze lub hasło, kliknij na "Ustawienia" i przejdź do sekcji "Konto". Znajdziesz tam opcję zmiany danych.


  Jak mogę usunąć moje konto?


  Jeśli nie chcesz dalej grać, możesz po prostu przestać logować się do gry, w tym przypadku po jakimś czasie twoje konto będzie nieaktywne i zostanie usunięte po pewnym czasie. Alternatywnie, można włączyć tryb urlopu dla Twojego konta. Jeśli chcesz bezpowrotnie usunąć konto, możesz wysłać swoją prośbę do support@lionmoon.com twoje konto zostanie usunięte po 7 dniach.


  Jak mogę aktywować tryb urlpou dla mojego konta?


  Kliknij na "Ustawienia", a w sekcji "Konto" znajdziesz "tryb urlopu". Naciśnij przycisk "Aktywuj", aby włączyć tryb urlopu. Należy pamiętać, że można aktywować ten tryb, jeśli nie są prowadzone żadne procesy na koncie, nie mogą być prowadzone żadne badania, rozbudowy, rytuały oraz produkcje surowców, wojska nie mogą również wykonywać żadnych ruchów. Ponadto, po włączeniu trybu urlpou, nie będzie w stanie uzyskać dostęp do konta przez co najmniej 48 godzin.


  Czy mogę grać z rodziną na tym samym połączenie z Internetem?


  Tak, jest to dozwolone przez zasady gry, pod warunkiem, że każdy z graczy gra tylko dla siebie, (jeden gracz - jedno konto). Jednak gracze posiadający to samo łącze internetowe muszą powiadomić o tym Zespół Wsparcia (wskazując nazwy kont i serwer). Ponadto, użytkownicy tego samego łącza internetowego muszą uniknąć interakcji pomiędzy kontami, a co za tym idzie wysyłania wojsk i zasobów do siebie. Okazyjnie można pomóc, ale nic, co wykraczałoby poza to.


  Czy mogę mieć więcej niż jedno konto w grze?


  Jeżeli konta są na różnych serwerach gier (światach), to jest to dozwolone. W przeciwnym razie, gracz można posiadać tylko jedno konto na serwerze (świat gry)


  Tłumaczenie dzięki uprzejmości @Sevral

  - What are the requirements for founding new cities (colonies)?

  • Quetzal Palace level 1 (1rst colony)
  • one settler.

  - How do I found a new city?
  [/b]Go to the world map and click on a free space where you wish to place your new city. If the selected place is free, it will be displayed on the map the following way:  A click on the "Found new city" label will bring up a window with an overview of all your troops stationed in your current city. Select one settler and press the "Send troops" button, and wait till your troops arrive at their destination.


  - Does it make sense to send more than one settler to found a new city?
  In most cases, sending one settler would be enough. If you send more than one settler, the initial population of your colony will be higher.


  - Is it possible to send other units along with settler(s)?
  Yes, you can send up to 7 units (including the settler), as it makes sense to send some initial resources to the new location.


  - I've just founded a new settlement, how can I access it?
  You can access your new colony through the city name scroll that is located underneath the resource bar. A click on the right-hand scroll button will display a list with all your cities:  To change between the main city and the colonies, click on the city you wish to access, as pictured:
  - Do I have to always found new settlements out of my main city?

  You can found new settlements out of the city with the highest expansion level of the Quetzal Palace, which in most cases is your main city.


  - Should I place a new settlement close to my main city, or not?
  It depends on your needs. A clear advantage of placing a new settlement close to the main city is the distance for sending resources between both cities. But it can also make sense to found a new settlement far away where your opponents wouldn't find it very easily, and where you can leave your resources, or troops, or both :)

  - Do I need to build a Quetzal Palace in other cities (colonies)?

  It makes sense to build this building structure in your other settlements if you wish to recruit advanced units in those settlements: to recruit jaguar warriors, you need a level 1 Quetzal Palace, to recruit atlants - a level 2 Quetzal Palace, and to recruit ek chuahs - a level 3 Quetzal Palace.

  - How many cities is it possible to found, are there any limitations?

  Currently, there is a limit of 15 cities per game account.


  - Is it possible to conquer cities in Tentlan?
  Currently not.

  - Ile razy na dzień moge atakować wioski barbarzyńców?
  5 razy na każde 24 godziny; dodatkowe ataki można nabyć za turkusy ( opcja premium ).


  - Kiedy odnawiają się ataki na wioski barbarzyńców?
  O 2:00 czasu środkowoeuropejskiego.

  - Gdzie moge sprawdzić ile ataków na barbarzyńców nadal posiadam?


  Wyjdź na mapę, w dolnym prawym rogu znajduje się pasek wyświetlający liczbę dostępnych ataków:
  Jeśli nie ma wolnych ataków, tam też wyświetlać się będzie pozostały czas do ich odnowienia:
  - Ile razy można zaatakować obóz barbarzyńców nim zniknie z mapy?
  5 razy ( zauważ że te 5 ataków może być wykonanych przez różnych graczy )

  - Po tym jak obóz barbarzyńcy zniknie z mapy, kiedy zostanie zastąpiony przez nowy?
  Obozy które zostały zaatakowane chociaż raz lub te które już znikły z mapy, zostaną zastąpione co 6 godzin licząc od 6:45

  - Ile kamieni bursztynowych można znaleźć w Obozach Barbarzyńców dziennie?
  Możesz znaleźć przynajmniej jeden bursztynowy kamień, jeśli zaatakujesz barbarzyńcę i wygrasz bitwę. Jeśli masz dużo szczęścia, możesz otrzymać więcej niż jeden kamień tego samego dnia, ale nie zdarza się to zbyt często.

  - Jak dużo jednostek jest potrzebnych do udanego ataku na barbarzyńców?
  Najlepszym wyjściem aby się tego dowiedzieć jest symulator bitwy, znajdziesz go na pasku z ikonami:  Po prostu wyszpieguj barbarzyńcę i wstaw dane do symulatora bitwy, klikając ikonę symulatora wyświetlaną w raporcie szpiegowskim:
  Teraz musisz wypróbować różne kombinacje jednostek, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla każdego poziomu. Zwróć uwagę, że struktury budowlane, które przyznają premie (Temazcal - bonus do wytrzymałości, Piramida Krasnoluda - bonus do siły, Stela - bonus do szcześcia ) również mają znaczenie, ponieważ mają bezpośredni wpływ na jednostki.


  Kilka przykładów kombinacji jednostek które działają:


  Poziom 1: 5 Lansjerów
  Poziom 2: 37 Łuczników
  Poziom 3: 170 Łuczników
  Poziom 4: 850 Łowców Atlatl l
  Poziom 5: 5,000 Łowców Atlatl lub 245 Wojowników Jaguara + 2,450 Quipu oraz 2,450 Szamanów
  Poziom 6: 15 Ek Chuah + 1,500 Quipu oraz 1,500 Szamanów
  .....
  Zauważ, że to tylko kilka możliwych kombinacji, które mogą działać. Za pomocą symulatora bitwy można określić kolejne kombinacje, które są tak dobre lub lepsze niż wymienione powyżej.


  Tłumaczenie wykonał @Sevral

  W jaki sposób mogę zauważyć czy idzie na mnie atak ??
  Ikona "Aktywności" zacznie mrugać na czerwono w przypadku nadchodzącego ataku bądź próby szpiegowania. Obce jednostki kierujące się w stronę Twojego miasta będą wyświetlone w oknie aktywności:  Co daje Strażnica?
  Z pomocą Strażnicy widać wojska zbliżające się do Twojego miasta oraz następujące informacje:

  • rodzaj misji: atak, szpiegostwo, transfer wojsk, transfer surowców itp.
  • misja sojusznicza / wroga
  • start i miejsce przybycia
  • rodzaj i ilość wojsk w drodze do Twojego miasta
  • czas przybycia:  Widzę nadchodzący atak, ale nie widzę żołnierzy. Co trzeba zrobić, aby widzieć skład wojsk?


  Aby móc zobaczyć żołnierzy zmierzających do twojego miasta, poziom Strażnicy nie może być niższy od poziomu Szpiegostwa atakującego o więcej niż 2 poziomy.
  Przykładowo, jeśli Szpiegostwo atakującego jest na poziomie 29, musisz posiadać Strażnicę na co najmniej 27 poziomie, aby widzieć skład wojska. Jeśli nie widzisz wojsk, kontynuuj rozbudowę swojej Strażnicy.


  Jak mur może pomóc w obronie mojego miasta ?


  Mur jest pierwszą przeszkodą, którą wojska przeciwnika muszą zniszczyć, gdy próbują atakować miasto. Każdy poziom Muru ma pewną wartość wytrzymałości; im wyższy poziom muru, tym wyższa jest ta wartość, co oznacza, że więcej wysiłku ( i siły ), przeciwnik musi użyć w celu jego zniszczenia. Tylko niszcząc jeden poziom muru wojska mogą dostać się do twojego miasta. Wytrzymałość każdego poziomu muru można zobaczyć w budynku klikając na przycisk "Pokaż więcej informacji"  Należy pamiętać, że mur tylko pomaga bronić miasta, ale nie daje pełnej ochrony przed atakami.


  Jak mogę bronić moje miasto, jeśli ktoś mnie atakuje ?


  Tentlan to gra strategiczna, ataki na innych graczy są jedną z podstawowych funkcji, zatem może się zdarzyć, że zostaniesz zaatakowany przez innych graczy. Jednakże, istnieje wiele działań które można podjąć, aby zapobiec splądrowani miasta i zniszczeniu armii:


  1) Nie należy pozostawiać zbyt wiele zasobów w mieście, czyli jeżeli wychodzisz z gry danego dnia


  Należy zużyć jak największą ilość surowców, ponieważ miasto z małą ilością surowców jest mało atrakcyjne, a co za tym idzie jest mało prawdopodobne, że ktoś cię zaatakuje.


  2) Wyślij swoje wojska ( i surowce ), z dala od miasta
  Taktyka ta może być przydatna, jeśli widzisz idący na ciebie atak i nie ma sensu, aby czekać armia przeciwnika niszczyła twoje wojsko ponieważ wroga armia jest zbyt silna i/lub z powodu, który nie będzie dla ciebie opłacalny w żaden inny sposób. Ponadto, ta taktyka jest bardzo przydatna, jeśli planujesz pobyt w trybie offline, ponieważ trzymając wojska u surowce w drodze możesz być pewny ich bezpieczeństwa.
  a) Zapytaj członków plemienia, czy możesz zostawić swoje oddziały i zasoby w ich miastach na czas, gdy nie jesteś zalogowany.
  Jest to przydatne gdy, w twoim plemieniu są osoby które są dość silne, które nie łatwo zaatakować.


  b) Zastosuj taktykę "ochronną", czyli atak na nie aktywne miasto lub na barbarzyńców o poziomie 1-2.
  Celem takiego pseudo-ataku/szpiegowania jest odesłanie wojsk i zasobów. Aby wysłać swoje oddziały, przejdź do mapy świata a następnie wyszukaj miasto nieaktywnego gracza (wyświetlanego w kolorze szarym ) lub barbarzyńcy. Jeśli chcesz wysłać swoje wojska powiedzmy na 4h należy wyszukać nieaktywne miasto/barbarzyńców oddalone od nas o 2 godz. drogi, warto równie wcielić do naszego oddziału tak zwane "powolne jednostki" (Pohteca), które wydłużą czas marszu, gdyż kolumna zwalnia do najwolniejszej jednostki w składzie.


  Po znalezieniu takiego celu, kliknij na nim i z dostępnych opcji wybierz "atak", następnie wybierz jednostki, które chcesz wysłać a także zasoby (wszystkie jednostki z wyjątkiem szpiegów mogą przenosić surowce) i naciśnij przycisk "wyślij jednostki".


  - Należy pamiętać, że w przypadku wybrania misji szpiegowskiej (opcja "szpieguj"), należy wybrać co najmniej jednego szpiega.


  - Jeśli twoim celem przy ucieczce jest obóz barbarzyńców, dobrym sposobem jest wybrać opcję "Szpieguj" zamiast "Atak", aby nie marnować bezpłatnych codziennych ataków na barbarzyńców (5 ataków co 24 godziny). Podczas gdy twoi żołnierze są na takiej misji szpiegowskiej (może się zdarzyć że zostaną wychwyceni przez armię wroga i dojdzie do bitwy jednak nie będzie się to liczyć jako atak).


  3) Włącz Pacyfistę ("biała flaga") lub w razie potrzeby ochronę przed atakiem (obie opcje są płatne):


  - Poprzez aktywację Pacyfisty będzie można zabezpieczyć swoje wojska przed atakiem, jednak nie surowce. Tryb Pacyfisty może być aktywowany co godzinę. Może być również aktywowany jeżeli w stronę miasta zmierza atak.


  - Jeśli potrzebujesz pełnej ochrony, można aktywować jeden z przedmiotów Pakal (na 12 godzin / 24 godzin / 3 dni).


  Czy są jakieś sposoby ochrony przed silniejszym graczem ?
  Tak, istnieje kilka mechanizmów ochrony w zakresie ochrony graczy z niższym wynikiem od graczy z wyższym wynikiem:


  1. Ochrona Początkującego


  Ochrona ta jest aktywowana automatycznie, kiedy nowe konto gry jest zarejestrowane. Ochrona początkującego trwa dopóki nie osiągniesz 2400 punktów lub 5 dni od rozpoczęcia gry.


  Ochrona skończy się, jeżeli zaatakujesz innego gracza (obozy barbarzyńców nie są brane pod uwagę)


  2. Ochrona przed silniejszymi graczami w momencie powtórzenia ataku


  Jeśli gracz zaatakuje kogoś, kto ma 75% punków atakującego i wygra walkę, pokonany otrzyma automatyczną ochronę przed atakami tego gracza, przez kolejne 12 godzin.
  Przykładowo, jeśli atakujący ma 10 000 punktów, obrońca nie może mieć więcej niż 7 500 punktów, aby ochrona uległa automatycznej aktywacji.


  Należy również pamiętać, że:
  - ochrona ta nie ma zastosowania do obozów barbarzyńców;
  - obrońca musi być aktywnym graczem;
  - obrońca jest chroniony tylko przed atakami tego samego gracza (czyli nie jest to kompletna ochrona przed atakami każdego gracza);
  - atakujący musi wygrać bitwę czyli nie może anulować ataku w ostatniej chwili (zanim dotrze do celu);
  - obrońca może zaatakować atakującego, jednak traci on wtedy ochronę.


  3. Atak/Szpiegostwo niemożliwe
  Nie ma możliwości ataku/szpiegowania gracza, który jest 10 razy silniejszy bądź słabszy od Ciebie.

  Tłumaczenie dzięki uprzejmości @Sevral

  - Ile czasu zajmuje ukończenie wprowadzenia?
  Wprowadzenie uznaje się za ukończone, gdy masz około 780 punktów. Z reguły zajmuje to 1-1,5 godziny by przejść całe.  - Czy jest jakiś dzienny bonus w Tentlan?
  Tak, jest. Jako dzienny bonus otrzymujesz bursztyn, jednak nie jest on przydzielany automatycznie. Aby go otrzymać, należy zaatakować obóz barbarzyńców. Jeden bursztyn na dzień jest gwarantowany.  - Jak długo trwa ochrona początkujących?
  Kiedy osiągniesz wynik 2,400 punktów lub po 5 dniach od rejestracji w grze, ochrona się kończy.
  Dodatkowo ochrona początkujących zostanie wyłączona jeżeli zaatakujesz jakiegokolwiek gracza (wioski barbarzyńców się nie liczą)  -Gdzie mogę znaleźć link aby zaprosić przyjaciół i uzyskać nagrodę?
  Wciśnij "Ustawienia", ukaże Ci się okno z różnymi opcjami Twojego konta:


  Zjedź w dół strony i w sekcji 'Zaproś swoich przyjaciół' odnajdź pole "Twój link":


  Możesz skopiować i wkleić link lub od razu podzielić się z nim przez facebooka/twittera lub poprzez e-mail.  - Jak mogę zmienić nazwę mojego miasta?
  Poniżej belki z surowcami znajduje się nazwa Twojego miasta. Po najechaniu na nią kursorem, pokaże się ikonka ręki:


  Po kliknięciu na tą ikonkę pojawi się pole w którym będziesz mógł wpisać nową nazwę miasta.  - Które konstrukcje w grze dają punkty, oraz jak są one liczone?
  W Tentlan, budynki, badania, jednostki oraz miasta dają punkty. Są one liczone według poniższych reguł:
  - Każdy poziom budynku daje 10 punktów
  - Każdy poziom badania daje 10 punktów
  - Każda jednostka daje 1 punkt (łącznie z rannymi)
  - Każde nowo założone miasto daje 100 punktów


  Również ilość wydanych surowców na budynki/badania/jednostki wpływa na ilość punktów (populacja i czas nie są brane pod uwagę):
  - 1,000 wapienia = 1 punkt
  - 715 obsydianu = 1 punkt
  - 500 kakao = 1 punkt
  - 2,500 kukurydzy = 1 punkt


  Tłumaczenie dzięki uprzejmości @Makro

  Wrzuciłaś budynek do kolejki budowania. To nie jest błąd. Przez ten czas możesz po prostu wykonać Taniec Słońca i budowa rozpocznie się planowo. Jeśli nie, po prostu się nie wykona :)