08.5 Obrona i funkcje ochrony

 • W jaki sposób mogę zauważyć czy idzie na mnie atak ??
  Ikona "Aktywności" zacznie mrugać na czerwono w przypadku nadchodzącego ataku bądź próby szpiegowania. Obce jednostki kierujące się w stronę Twojego miasta będą wyświetlone w oknie aktywności:  Co daje Strażnica?
  Z pomocą Strażnicy widać wojska zbliżające się do Twojego miasta oraz następujące informacje:

  • rodzaj misji: atak, szpiegostwo, transfer wojsk, transfer surowców itp.
  • misja sojusznicza / wroga
  • start i miejsce przybycia
  • rodzaj i ilość wojsk w drodze do Twojego miasta
  • czas przybycia:  Widzę nadchodzący atak, ale nie widzę żołnierzy. Co trzeba zrobić, aby widzieć skład wojsk?


  Aby móc zobaczyć żołnierzy zmierzających do twojego miasta, poziom Strażnicy nie może być niższy od poziomu Szpiegostwa atakującego o więcej niż 2 poziomy.
  Przykładowo, jeśli Szpiegostwo atakującego jest na poziomie 29, musisz posiadać Strażnicę na co najmniej 27 poziomie, aby widzieć skład wojska. Jeśli nie widzisz wojsk, kontynuuj rozbudowę swojej Strażnicy.


  Jak mur może pomóc w obronie mojego miasta ?


  Mur jest pierwszą przeszkodą, którą wojska przeciwnika muszą zniszczyć, gdy próbują atakować miasto. Każdy poziom Muru ma pewną wartość wytrzymałości; im wyższy poziom muru, tym wyższa jest ta wartość, co oznacza, że więcej wysiłku ( i siły ), przeciwnik musi użyć w celu jego zniszczenia. Tylko niszcząc jeden poziom muru wojska mogą dostać się do twojego miasta. Wytrzymałość każdego poziomu muru można zobaczyć w budynku klikając na przycisk "Pokaż więcej informacji"  Należy pamiętać, że mur tylko pomaga bronić miasta, ale nie daje pełnej ochrony przed atakami.


  Jak mogę bronić moje miasto, jeśli ktoś mnie atakuje ?


  Tentlan to gra strategiczna, ataki na innych graczy są jedną z podstawowych funkcji, zatem może się zdarzyć, że zostaniesz zaatakowany przez innych graczy. Jednakże, istnieje wiele działań które można podjąć, aby zapobiec splądrowani miasta i zniszczeniu armii:


  1) Nie należy pozostawiać zbyt wiele zasobów w mieście, czyli jeżeli wychodzisz z gry danego dnia


  Należy zużyć jak największą ilość surowców, ponieważ miasto z małą ilością surowców jest mało atrakcyjne, a co za tym idzie jest mało prawdopodobne, że ktoś cię zaatakuje.


  2) Wyślij swoje wojska ( i surowce ), z dala od miasta
  Taktyka ta może być przydatna, jeśli widzisz idący na ciebie atak i nie ma sensu, aby czekać armia przeciwnika niszczyła twoje wojsko ponieważ wroga armia jest zbyt silna i/lub z powodu, który nie będzie dla ciebie opłacalny w żaden inny sposób. Ponadto, ta taktyka jest bardzo przydatna, jeśli planujesz pobyt w trybie offline, ponieważ trzymając wojska u surowce w drodze możesz być pewny ich bezpieczeństwa.
  a) Zapytaj członków plemienia, czy możesz zostawić swoje oddziały i zasoby w ich miastach na czas, gdy nie jesteś zalogowany.
  Jest to przydatne gdy, w twoim plemieniu są osoby które są dość silne, które nie łatwo zaatakować.


  b) Zastosuj taktykę "ochronną", czyli atak na nie aktywne miasto lub na barbarzyńców o poziomie 1-2.
  Celem takiego pseudo-ataku/szpiegowania jest odesłanie wojsk i zasobów. Aby wysłać swoje oddziały, przejdź do mapy świata a następnie wyszukaj miasto nieaktywnego gracza (wyświetlanego w kolorze szarym ) lub barbarzyńcy. Jeśli chcesz wysłać swoje wojska powiedzmy na 4h należy wyszukać nieaktywne miasto/barbarzyńców oddalone od nas o 2 godz. drogi, warto równie wcielić do naszego oddziału tak zwane "powolne jednostki" (Pohteca), które wydłużą czas marszu, gdyż kolumna zwalnia do najwolniejszej jednostki w składzie.


  Po znalezieniu takiego celu, kliknij na nim i z dostępnych opcji wybierz "atak", następnie wybierz jednostki, które chcesz wysłać a także zasoby (wszystkie jednostki z wyjątkiem szpiegów mogą przenosić surowce) i naciśnij przycisk "wyślij jednostki".


  - Należy pamiętać, że w przypadku wybrania misji szpiegowskiej (opcja "szpieguj"), należy wybrać co najmniej jednego szpiega.


  - Jeśli twoim celem przy ucieczce jest obóz barbarzyńców, dobrym sposobem jest wybrać opcję "Szpieguj" zamiast "Atak", aby nie marnować bezpłatnych codziennych ataków na barbarzyńców (5 ataków co 24 godziny). Podczas gdy twoi żołnierze są na takiej misji szpiegowskiej (może się zdarzyć że zostaną wychwyceni przez armię wroga i dojdzie do bitwy jednak nie będzie się to liczyć jako atak).


  3) Włącz Pacyfistę ("biała flaga") lub w razie potrzeby ochronę przed atakiem (obie opcje są płatne):


  - Poprzez aktywację Pacyfisty będzie można zabezpieczyć swoje wojska przed atakiem, jednak nie surowce. Tryb Pacyfisty może być aktywowany co godzinę. Może być również aktywowany jeżeli w stronę miasta zmierza atak.


  - Jeśli potrzebujesz pełnej ochrony, można aktywować jeden z przedmiotów Pakal (na 12 godzin / 24 godzin / 3 dni).


  Czy są jakieś sposoby ochrony przed silniejszym graczem ?
  Tak, istnieje kilka mechanizmów ochrony w zakresie ochrony graczy z niższym wynikiem od graczy z wyższym wynikiem:


  1. Ochrona Początkującego


  Ochrona ta jest aktywowana automatycznie, kiedy nowe konto gry jest zarejestrowane. Ochrona początkującego trwa dopóki nie osiągniesz 2400 punktów lub 5 dni od rozpoczęcia gry.


  Ochrona skończy się, jeżeli zaatakujesz innego gracza (obozy barbarzyńców nie są brane pod uwagę)


  2. Ochrona przed silniejszymi graczami w momencie powtórzenia ataku


  Jeśli gracz zaatakuje kogoś, kto ma 75% punków atakującego i wygra walkę, pokonany otrzyma automatyczną ochronę przed atakami tego gracza, przez kolejne 12 godzin.
  Przykładowo, jeśli atakujący ma 10 000 punktów, obrońca nie może mieć więcej niż 7 500 punktów, aby ochrona uległa automatycznej aktywacji.


  Należy również pamiętać, że:
  - ochrona ta nie ma zastosowania do obozów barbarzyńców;
  - obrońca musi być aktywnym graczem;
  - obrońca jest chroniony tylko przed atakami tego samego gracza (czyli nie jest to kompletna ochrona przed atakami każdego gracza);
  - atakujący musi wygrać bitwę czyli nie może anulować ataku w ostatniej chwili (zanim dotrze do celu);
  - obrońca może zaatakować atakującego, jednak traci on wtedy ochronę.


  3. Atak/Szpiegostwo niemożliwe
  Nie ma możliwości ataku/szpiegowania gracza, który jest 10 razy silniejszy bądź słabszy od Ciebie.

  Tłumaczenie dzięki uprzejmości @Sevral