Posts by Misanthrope

    - Jak mohu vyšpehovat ostatní hráče nebo barbary?
    Jdi na Mapu světa a klikni na obrázek města, které chceš vyšpehovat. Tím se ti otevře menu s nabídkou různých akcí - jednou z nich je možnost "Poslat zvědy":



    Kliknutím na ikonu špionáže se ti otevře okno s přehledem všech jednotek umístěných ve tvém městě. Vyber jednotku "Zvěd" a vepiš do rámečku počet, který chceš na špionáž vyslat:



    Stisknutím tlačítka "Vyslat armádu" odstartuješ špionáž.




    - Co ovlivňuje výsledek špionáže?
    Ve hře je hned několik faktorů, které mají vliv na výsledek špionážní mise:


    1) Rozdíl úrovní Špionáže mezi oběma hráči
    Obecně platí, že čím vyšší úroveň tohoto výzkumu, tím lépe: hráči s vysokou úrovní Špionáže mají větší šanci, že obdrží hlášení ze špionáže o svém nepříteli.


    2) Počet poslaných zvědů
    Tím, že pošleš více zvědů, můžeš zkusit dohnat rozdíl úrovní Špionáže mezi tebou a tvým soupeřem. Čím vyšší tento rozdíl je, tím více zvědů budeš muset poslat. Avšak pokud pošleš příliš mnoho zvědů, mohou být snáze odhaleni a zneškodněni nepřátelskou obranou. Naopak pokud nepošleš dost zvědů, nemusíš obdržet kompletní hlášení ze špionáže (může chybět informace o počtu jednotek). Důležité proto je najít ideální rovnováhu, díky které se vyvaruješ obou zmíněných nedostatků.


    3) Počet jednotek ve špehovaném městě
    Čím větší vojsko je umístěno ve městě, které se snažíš špehovat, tím je větší pravděpodobnost odhalení a zadržení tvých zvědů.




    - Jaké faktory určují, kolik informací získám o svém nepříteli?
    Množství získaných a v hlášení viditelných informací záleží na:


    1) rozdílu úrovní Špionáže mezi oběma hráči.


    2) množství poslaných zvědů. Pamatuj, že čím vyšší je úroveň Špionáže soupeře, tím více zvědů musíš poslat, abys získal kompletní hlášení ze špionáže.




    - Dostal jsem hlášení ze špionáže, ale neobsahuje žádné informace. Proč?
    Prázdné hlášení je důsledkem toho, že ačkoli byla špionážní mise jako taková úspěšná, tak její "úspěch" znamená jen to, že tví zvědi nebyli odhaleni a zadrženi ve městě oponenta. To ovlivňuje, jestli je mise vyhodnocena jako úspěšná nebo neúspěšná. Nicméně množství získaných informací už závisí na výše uvedených faktorech (rozdíl úrovní Špionáže mezi oběma hráči + množství poslaných zvědů). Tedy skutečnost, že jsi i přes úspěch špionáže neobdržel žádné informace o nepříteli znamená, že měl vyšší úroveň Špionáže nebo že jsi neposlal dostatek zvědů.




    - Pokud špehuji jiné hráče, budou vždy informováni o pokusu o špionáž?
    Ano, nepřítel vždy obdrží upozornění, že proběhl pokus o špehování v jeho městě. A pokud ve městě dojde k bitvě mezi tvými zvědy a obranou soupeře, obdržíte oba též hlášení o proběhlém boji.




    - Poslal jsem špehy na špionážní misi, kde zjistím její výsledek?
    Pokud byl pokus o špionáž úspěšný, obdržíš z ní hlášení do Zpráv. Navíc budeš o výsledku mise informován prostřednictvím Oznámení.



    V tomto případě by měl tvůj soupeř obdržet následující upozornění:



    Jestliže tvůj pokus o špehování nebyl úspěšný, tj. pokud soupeř tvé zvědy odhalil, dojde k bitvě mezi tvými zvědy a obranou soupeřova města. Pokud v následném boji tvoji zvědové prohrají (což je dost pravděpodobné vzhledem k jejich takřka nulové síle). V tomto případě obdržíš report z bitvy místo hlášení ze špionáže a následující Oznámení:



    Tvůj soupeř (obránce) o tom bude též informován a obdrží následující upozornění:





    - Zkoušel jsem vyšpehovat jiného hráče, ale moji zvědi byli odhaleni a nastal boj. Obdržím i tak hlášení ze špionáže?
    Dojde-li na boj mezi tvými zvědy a soupeřovou obranou, pak obdržíš hlášení o špionáži pouze v případě, že tví zvědi zvítězí nebo boj skončí remízou. Pokud nepřítel tvé zvědy v bitvě porazí, hlášení ze špionáže neobdržíš.

    • Zdroje: Jantar

    - K čemu potřebuji jantar?
    Jantarové kameny se hodí na točení Tzolkinovým kolem, díky kterému můžeš vyhrát různé ceny. Kromě toho je potřebuješ i pro stavbu a rozšiřování Paláce Quetzal.




    - Jak jantar získám?
    Jantarové kameny můžeš najít při útocích na barbarské vesnice. Přičemž úroveň napadené vesnice nemá na nalezení jantaru vliv. Důležitý je výsledek bitvy – pokud vyhraješ, obdržíš jantarový kámen, který se zobrazí na dolní liště na ikoně Tzolkinova kola. Získáš-li při útoku jantar, bude to též zmíněno v hlášení z boje, jak vidíš na obrázku:



    Pokud tě barbaři porazí nebo bitva skončí remízou, můžeš to zkusit znovu. Minimálně jeden jantar za den je ale garantován (pokud porazíš barbary). Když budeš mít hodně štěstí, je tu šance získat i více než jen jeden denně (ačkoli se to stává opravdu jen zřídka). Jantary též můžeš koupit v Obchodě, v sekci Zdroje. Dále je tu také možnost, že jantar vyhraješ po zatočení Tzolkinovým kolem. Nebo ho můžeš dostat jako odměnu za pozvání kamaráda do hry Tentlan (více o této možnosti se dozvíš v Nastavení – Pozvěte svoje přátele).




    - Co je to za kameny, které potřebuji ke stavbě Paláce Quetzal mimo obvyklé suroviny?
    To jsou jantary, obdržíš je, když budeš útočit na barbarské vesnice. Také je můžeš vyhrát na Tzolkinově kole nebo je koupit v Obchodě.




    - Ještě včera jsem měl několik jantarových kamenů, ale dnes jsou pryč! Kam se poděly?
    Pokud tvé jantary zmizely, nejpravděpodobnější důvod je, že byly použity. Zkontroluj následující:


    a) Nejspíš jsi postavil nový level Paláce Quetzal – každá úroveň této budovy stojí určité množství jantarových kamenů.


    b) Možná jsi ho použil na zatočení Tzolkinovým kolem (všimni si, že každé zatočení stojí jeden jantar, náklady se ale zvyšují po každém čtvrtém zatočení, náklady se pak znovu každých 24 hodin vrací na původní hodnotu 1 kamene za jedno zatočení).


    c) Možná hraješ na různých serverech a na jednom účtě jsi jantar měl a na druhém nikoli.


    d) Málo pravděpodobné, ale stále reálné, je, že jsi dal své přihlašovací údaje jinému hráči, řekněme, aby ti vyzvedl zdroje, a tento hráč měl tedy možnost spravovat účet – což obnáší i možnost utrácet jantary. Pokud se na tebe tedy možnosti a) až c) nevztahují, měl bys okamžitě změnit své přihlašovací heslo, abys zabránil dalším nechtěným přístupům ke tvému účtu, toto nové heslo s nikým nesdílej.




    - Zaútočil jsem na barbarskou vesnici, ale nedostal jsem jantar. Proč?
    Nejprve zkontroluj hlášení z boje, aby ses přesvědčil, jestli jsi dostal jantarový kámen nebo ne (to zjistíš dole na samém konci hlášení). Pokud jsi při útoku na barbary našel jantar, bude to uvedeno v hlášení.


    Důležité je i toto:
    - Jantar získáš pouze v případě, že jsi nad barbary zvítězil (za nerozhodné nebo prohrané bitvy kámen nedostáváš)
    - Cyklus, který čítá 5 útoků na barbary zdarma, začíná každý den v 1:00 ráno. Může se tedy stát, že někdo zaútočí na barbary někdy kolem tohoto času a dostane jantarový kámen už za tento nový den, pročež pak neobdrží žádný během dne, protože již jeden získal/a.




    • Zdroje: Tyrkys

    - K čemu potřebuji tyrkys?
    Tyrkys se používá k aktivaci některých prémiových funkcí ve hře, které dávají hráči určité zvýhodnění, jako třeba zvýšení pevnosti hradeb, aktivace pacifistického módu, koupě náhodného krystalu, zvýšená produkce zdrojů,…




    - Jak mohu získat tyrkys?
    Tyrkys je cenný zdroj, který můžeš koupit za reálné peníze přes platební systém Tentlanu. Také ho můžeš získat za splnění některých úkolů, potvrzení e-mailové adresy nebo za pozvání přátel do hry (Nastavení – Pozvěte svoje přátele). Je tu i šance, že tyrkysy vyhraješ na Tzolkinově kole (50 tyrkysů ve stříbrném poli, 100 tyrkysů ve zlatém poli).




    - Můj tyrkys zmizel, aniž bych ho použil. Kde je?
    Tyrkys nemůže zmizet, aniž bys ho za něco utratil. Ve hře není bug, pokud jde o mizení tyrkysů. Tedy alespoň doposud nebyl žádný takový objeven.


    S největší pravděpodobností jsi tyrkysy vynaložil na:


    - přidání další činnosti do fronty (při této akci se otevře okno s hlášením „Fronta je již plná. Přejete si přidat toto verbování / tuto stavbu / tento výzkum do fronty za 10 tyrkysů? – Ano/Ne“
    - zkrácení trvání některé činnosti kliknutím na tlačítko „-50%“ v pravém horním rohu každé zadané činnosti
    - nebo jsi ho utratil za cokoli jiného

    • Produkce zdrojů

    - Jak je to s produkcí zdrojů? Vyrábí se automaticky?
    V Tentlanu se zdroje nevyrábí automaticky, tj. vždy musíš zadat manuálně „objednávku“ v jednotlivých budovách, které zdroje produkují (dále jen „zdrojové budovy“). K dispozici máš 4 „produkční“ cykly, ze kterých si můžeš vybrat, podle toho jak dlouho chceš, aby produkce probíhala: 10 minut, 1 hodina, 4 hodiny, 8 hodin:



    Když chceš produkci zdrojů odstartovat, vyber jeden ze čtyř cyklů a klikni na tlačítko „Produkovat“. Hned poté uvidíš průběh zadané produkce:



    Jakmile budou zdroje připraveny v některém tvém městě, napravo pod tvým avatarem se ukáže ikona pyramidy s vykřičníkem:



    Ta signalizuje, že jsou zdroje připraveny k vyzvednutí.




    - Proč se zdroje v Tentlanu neprodukují automaticky?
    Výhodou manuální produkce je, že tvoje zdroje nemohou být ukradeny jiným hráčem, dokud je sám nevyzvedneš z příslušných budov. Funguje to jako další bezpečností prvek ve hře, který ti má pomáhat při ochraně surovin.




    - Jak mohu získat více zdrojů?
    Abys produkoval více zdrojů, je potřeba s rozvíjejícím se městem také rozšiřovat zdrojové budovy, protože každá úroveň zvyšuje jejich výkon (tedy množství vyprodukovaných surovin). Zdroje ale můžeš získat i jinak. Například skrze útoky na barbary (čím vyšší úroveň barbarské vesnice, tím více zdrojů se v ní nachází). A pokud myslíš, že už jsi dost silný na to, abys zaútočil na jiného hráče, který by také nějaké ty zdroje mohl mít, můžeš zkusit i tento způsob získávání zdrojů.




    • Posílání zdrojů

    - Jak mohu poslat zdroje ostatním hráčům?
    Je to celkem snadné. Jdi na Mapu světa a klikni na město hráče, kterému chceš suroviny poslat (případně zadej souřadnice města do navigačního rámečku v levém dolním rohu Mapy). Jako obvykle se ti zobrazí nabídka akcí:



    Vyber „Poslat zdroje“, pak vyplň jednotky, které suroviny ponesou, a klikni na tlačítko „Vyslat armádu“.




    - Co je potřeba pro posílání zdrojů?
    Jediným omezením je, že v obou městech (jak ve městě odesílatele, tak ve městě příjemce surovin) musí být postaveno Tržiště alespoň na úroveň 5. To samé platí i pokud chce jeden hráč přesouvat suroviny mezi dvěma svými městy. Poté samozřejmě musíš mít i nějaké ty jednotky, které zdroje ponesou do cílové lokality.




    - Které jednotky jsou pro přenos surovin nejvhodnější?
    Dobrou volbou je Polom (nosnost 2000 surovin) a Pochték (nosnost 10000 surovin). Ale nejsou to jediné jednotky, které mohou nést suroviny: všechny ostatní jednotky (kromě Zvědů) mají též určitou nosnost (ačkoli ne takovou). Jednotlivé hodnoty zjistíš v Chrámu jaguára při rozkliknutí vybrané jednotky.




    • Zdroje: Kukuřice

    - K čemu potřebuji kukuřici?
    Kukuřice je velmi důležitá pro rozvoj tvého města, protože ji konzumuje tvůj lid a díky tomu může plnit tebou zadané úkoly. Kromě toho kukuřici potřebuješ k verbování jednotek, posílání jednotek na mise (špionáž, útok,…), pro výzkumy, konání některých rituálů a stavění nebo rozšiřování některých budov.




    - Je normální, že mám tak velkou spotřebu kukuřice?
    Na začátku hry je celkem normální, že kukuřice mizí poměrně rychle, protože Kukuřičná farma ještě není dostatečné úrovni. Při rozvoji města nezapomínej na rozšiřování Kukuřičné farmy, abys zvýšil produkci kukuřice. Také je dobré rozšiřovat výzkum Zemědělství, protože každá úroveň tohoto výzkumu zvyšuje tvou produkci o 1 %.




    - Je pravda, že když mi dojde kukuřice, dostanu nějakou zdarma?
    Je pravda, že během prvního týdne ve hře, obdržíš nějakou kukuřici ve chvíli, kdy ti z nějakého důvodu dojde. Po uplynutí prvních 7 dní však tato výpomoc skončí.




    - Jak kukuřice ovlivňuje výdrž jednotek?
    Kukuřice skutečně má vliv na výdrž jednotek. Pokud ve městě nemáš žádnou kukuřici, tvé jednotky začnou po čase pomalu ztrácet výdrž. Ne všechny najednou a ne rovnou na nulu, nýbrž po malých krůčcích. Takže za nějakých 10-14 dní jednotky postupně přijdou o veškerou výdrž. Pokud je výdrž jednotek na nule a někdo na ně zaútočí, je hračka takové jednotky porazit (pouze výdrž hradeb se nesnižuje, takže útočník musí nejprve překonat hradby).


    Normálně se taková krajní situace stane jen ve chvíli, kdy někdo na 2 týdny odjede pryč a neaktivuje si režim dovolené. Jinak totiž nějaký čas trvá, než jednotky opravdu začnou ztrácet výdrž, a to i v případě, že už ve městě žádná kukuřice není. Ale jakmile se hráč vrátí a vyzvedne kukuřici z farmy, všechny jeho oslabené jednotky naráz opět získají původní výdrž.




    - Co se stane, když mi dojde kukuřice?

    • ·Když nemáš kukuřici, nemůžeš poslat jednotky nikam z města, protože potřebuješ kukuřici, abys zaplatil za misi, na níž bys je chtěl vyslat.
    • ·Když tvůj lid nebude mít kukuřici (= potravu), začnou obyvatelé tvé město opouštět (ale minimum – 50 obyvatel – ti zůstane).
    • ·Tvoje jednotky začnou ztrácet výdrž, což se ale nestane okamžitě. Po uplynutí 10-14 dnů, během kterých ve městě stále není žádná kukuřice, končí postupné ztrácení výdrže vojska a celková výdrž bude nulová. Pokud by na tebe v tuto chvíli někdo zaútočil, zvítězil by beze ztrát, jelikož tvé jednotky by nebyly schopny se bránit.

    - Kolik času mi zabere tutoriál?
    Tutoriál dokončíš ve chvíli, kdy se tvé skóre pohybuje kolem 780 bodů. To obvykle trvá asi hodinu, maximálně hodinu a půl.



    - Je ve hře nějaký denní bonus?
    Ano, v Tentlanu je denní bonus. Tím je jeden jantar každý den. Ten ale neobdržíš automaticky jen za to, že se přihlásíš do hry. Abys ho získal, musíš zaútočit na barbarskou vesnici a v bitvě zvítězit. Za každé první vítězství nad barbary můžeš takto každý den získat jeden jantar.



    - Jak dlouho trvá začátečnická ochrana?
    Hráč má začátečnickou ochranu, dokud nedovrší skóre 2400 bodů. Pokud se mu to nepodaří během prvních 5 dní od registrace, ztrácí tuto protekci po uplynutí těchto 5 dní.
    Hráč může přijít o začátečnickou ochranu předčasně, pokud během ní zaútočí na jiného hráče (barbarské vesnice se nepočítají).



    - Kde najdu odkaz, kterým mohu pozvat do hry své přátele a získat tak odměnu?
    Dole na liště klikni na ikonu „Nastavení“, zobrazí se ti okno s různými možnostmi nastavení tvého účtu:



    Hned druhá sekce v tomto okně je pojmenována „Pozvěte svoje přátele“ a zde také najdete svůj osobní odkaz, kterým můžete pozvat své přátele, aby se k vám přidali při hraní hry Tentlan.



    Odkaz můžeš zkopírovat a vložit, přímo ho sdílet na Facebooku či Twitteru nebo ho třeba poslat e-mailem.



    - Jak přejmenuju své město?
    Pod lištou zdrojů najdeš rámeček s aktuálním názvem města (později tento rámeček můžeš rozkliknout a pohybovat se tak mezi svými městy). Umísti na něj kurzor a ukáže se ti symbol ruky:



    Kliknutím na tuto ikonu se otevře pole, do něhož můžeš napsat nové jméno města.



    - Za co ve hře získám body a jak se počítají?
    V Tentlanu obdržíš body za stavění a vylepšování budov, výzkumy, verbování jednotek či založení nového města. Body se přičítají podle následujících pravidel:


    • každá úroveň budovy přidává 10 bodů
    • každá úroveň výzkumu přidává 10 bodů
    • každá jednotka (včetně těch zraněných) přidává 1 bod
    • každé nové město přidává 100 bodů



    Také za množství zdrojů vynaložených na budovy, výzkum nebo jednotky získáš další body (populace a doba trvání nejsou zohledněny)


    • 1000 vápence - 1 bod
    • 715 obsidiánu - 1 bod
    • 500 kakaa - 1 bod
    • 2500 kukuřice - 1 bod

    b) Přesun jednotek


    - Co se stane s mými jednotkami, když je přesunu k jinému hráči?
    Pokud své jednotky přesuneš, daruješ tyto jednotky vybranému hráči.



    - Když jsem své jednotky přesunul, jak je získám zpět?
    Jestliže jsi přesunul jednotky k jinému hráči, existuje jediná možnost, jak je získat zpět, a to že ti je ten hráč sám vrátí (přesune je zase zpátky do tvého města).



    - Kdy má smysl použít přesun jednotek?
    Přesun jednotek je užitečný při posílání jednotek mezi vlastními městy. Může být také použit k poslání jednotek jinému hráči, například když tvůj přítel ztratí jednotky v boji a ty mu chceš tímto způsobem pomoci.


    Pamatuj, že pokud jednotky přesuneš k jinému hráči, je jen jedna možnost, jak je získáš zpět - pokud ti je ten hráč sám vrátí. Proto doporučujeme používat tuto volbu pouze v případě, že jste si s tímto hráčem předem vyjasnili, jak a kdy proběhne případný návrat jednotek. V opačném případě je pravděpodobné, že už je nikdy neuvidíš.



    - Jak mohu přesunout jednotky k jinému hráči?
    Pokud chceš přesunout jednotky k jinému hráči, jdi na Mapu světa a klikni na město, kam chceš svou armádu přesunout. Pokud znáš souřadnice hledaného města, můžeš je zadat přímo do navigačního rámečku v levém dolním rohu mapy:



    Pokud na město klikneš, zobrazí se ti různé volby (jako třeba "Poslat zvědy" nebo "Zaútočit"). Ty vybereš možnost "Přesunout jednotky":



    Po kliknutí na toto tlačítko se ti klasicky otevře okno s přehledem všech jednotek umístěných ve tvém městě. Vyber jednotky, které chceš přesunout a klikni na "Vyslat armádu".


    Nápověda: Pokud potřebuješ přesunout jednotky k jinému hráči jen abys splnil misi "Přesuň jednotky", bohatě stačí poslat jen jednu jednotku (např. jednoho Zvěda nebo Holcanského kopiníka).



    - Jaké jsou podmínky přesunutí jednotek k jinému hráči?

    • v obou městech musí být postavený Chrám jaguára alespoň na úrovni 5 - jak ve tvém městě, tak ve městě příjemce
    • musíš mít dostatek kukuřice pro zaplacení mise - neboli pro vyslání jednotek; tyto sazby (v kukuřici) pro jednotlivé jednotky jsou k zobrazení v Chrámu jaguára
    • jestliže chce jeden hráč pomoci druhému přesunem jednotek, platí následující pravidlo:

    Příjemce může přijímat pouze ty jednotky, které sám může verbovat. Například pokud chceš přesunout Jaguáří válečníky k jinému hráči, musí je mít "vyzkoumané", respektive musí mít možnost tuto jednotku sám verbovat alespoň v jednom ze svých měst. V opačném případě jednotky nemohou být přesunuty. Pokud tedy hráč, do jehož města chceš jednotky přesunout, může verbovat zatím jen Holcanské kopiníky a Holcanské lučištníky, nemůžeš k němu přesunout Lovce Atlatly, Orlí válečníky ani žádné další jednotky, které příjemce nemůže sám naverbovat.

    - Jak mohu poslat jednotky jinému hráči?
    Chceš-li poslat jednotky jinému hráči, máš k dispozici dvě možnosti: buď můžeš poslat podporu spojenci (v tomto případě si zachováš kontrolu nad těmito svými jednotkami a zůstanou ve tvém "vlastnictví"), nebo můžeš jednotky přesunout (což znamená, že vybranému hráči své jednotky daruješ - ztratíš nad nimi kontrolu a nebudou už tvoje nýbrž jeho).




    a) Podpora


    - Jak mohu poslat podporu jinému hráči?


    Když chceš podpořit město jiného hráče, vyber možnost "Podpořit spojence": jdi na Mapu světa, vyber město hráče, které máš v plánu podpořit, kliknutím na něj se ti ukáže nabídka akcí, z nichž vybereš ikonu "Podpořit spojence". Cílovou lokaci můžeš zvolit buď přímo na Mapě světa, nebo přes okno Rozkazy pro misi (po rozkliknutí ikony "Vojska" na dolní liště) tím, že v příkazech vyplníš souřadnice cíle.





    Pak pokračuj vyplněním jednotek jako obvykle při jakémkoli jiném rozkazu (třeba při útoku nebo špionáži). Svou volbu potvrdíš stisknutím tlačítka "Vyslat armádu":



    Jakmile vojsko dorazí do města, automaticky najde útočiště u tvého spojence v Tambu. Zde vojsko zůstane do chvíle, kdy si ho sám stáhneš nebo kdy je přítelem posláno zpět k tobě.



    - Jak mohu stáhnout svoje jednotky zpět?
    Rozklikni si ve svém městě budovu Tambo, vyber "Moje vojska" a pak už jen stačí kliknout na tlačítko "Stáhnout". Poté se tvoje vojsko umístěné u jiného hráče vrátí domů.



    - Kdy mohu poslat podporu jinému hráči?
    Jiného hráče můžeš podpořit, jsou-li splněny všechny následující podmínky:
    - oba hráči musí být ve stejném kmeni
    - oba hráči musí mít ve městě postavené Tambo
    - příjemce musí mít ve svém Tambu dostatek místa pro přijetí jednotek



    - Jaké jsou rozdíly mezi posláním jednotek na podporu a přesunutím jednotek?
    Jak již bylo řečeno, když pošleš vojsko na podporu (kliknutím na ikonu "Podpořit spojence"), uchováš si plnou kontrolu nad svým vojskem, zatímco jsou umístěny mimo město, kde byly naverbovány, neboli:


    - jednotky zůstanou ve tvém "vlastnictví", nedaruješ je, pouze je na určitou dobu "pronajmeš" jinému hráči
    - můžeš kdykoli sledovat stav svých jednotek přes Tambo i to, jak je tvůj spojenec využívá
    - pokud jsou tvé jednotky poslány do útoku, ale ty s tím nesouhlasíš, můžeš je odvolat kdykoli před dopadem tohoto útoku (útok bude uskutečněn, ale nebudou v něm bojovat tvoje jednotky - ty se vrátí do města spojence)
    - neztratíš body, které se ti přičetly za naverbování jednotek, zatímco jsou umístěny mimo tvé město v Tambu spojence/ů
    - můžeš své jednotky kdykoli povolat zpět stisknutím tlačítka "Stáhnout" u sebe v Tambu


    Ovšem pokud vojsko přesuneš k jinému hráči, prakticky mu ho daruješ.
    Tím ztratíš kontrolu nad těmito jednotkami, přestanou být tvoje a zpět je můžeš získat pouze v případě, že s tím "obdarovaný" hráč bude souhlasit a pošle ti je sám zpět.
    Přesunem vojska tudíž přeneseš "vlastnictví" těchto jednotek na jiného hráče, což se projeví na skóre vás obou - tvoje se sníží o hodnotu jednotek, které přesuneš, zatímco skóre příjemce se o stejný počet bodů zvýší

    - Jak zjistím, jestli jde na mé město útok?
    Sleduj ikonu „Aktivity“ – pokud bude na cestě nepřátelský útok nebo špionáž, ikona bude svítit červeně. Pohyb cizích jednotek k tvému městu se též zobrazí v okně se seznamem aktivit.




    - K čemu potřebuji Strážní věž?
    Díky Strážní věži můžeš vidět jednotky blížící se k tvému městu včetně následujících podrobností:


    - typ mise: útok, špionáž, přesun jednotek,…
    - přátelská / nepřátelská mise
    - odkud (z kterého města) kam (do kterého města) jednotky jdou
    - typ a počet jednotek na cestě
    - čas příchodu jednotek



    - Vidím příchozí útok, ale nevidím jednotky. Co mohu udělat, abych jednotky viděl?
    Abys viděl příchozí jednotky, musíš mít Strážní věž, která není nižší o více než 2 úrovně než útočníkova úroveň špionáže. Například pokud má útočník špionáž na úrovni 29, musíš mít Strážní věž alespoň na úrovni 27, abys viděl jeho jednotky.
    Zkrátka pokud jednotky nevidíš, dál vylepšuj Strážní věž.



    - Hradby – Jak pomáhají při obraně města?
    Hradby jsou první překážkou, se kterou se musí nepřátelské jednotky vypořádat, když se snaží vniknout k tobě do města. Každá úroveň hradeb má určitou hodnotu výdrže; čím vyšší úroveň hradeb, tím vyšší hodnota – což znamená více úsilí (síly), kterou musí nepřítel vynaložit, aby zničil jednu úroveň hradeb. Pouze pokud nepřítel dokáže zničit jednu úroveň hradeb, mohou jeho jednotky vstoupit do tvého města a dojde na boj s tvými jednotkami. Hodnoty výdrže jednotlivých úrovní najdete v detailech budovy Hradby, stačí kliknout na tlačítko „Ukázat podrobnosti“.




    Nezapomeň, že hradby jen pomáhají při obraně města, neposkytují úplnou ochranu před útoky.



    - Jak mohu bránit své město, když na mě někdo útočí?
    Tentlan je strategická hra a vzájemné interakce (včetně útoků) jsou jedním z jejích základních rysů. Proto se může stát, že na tebe jiný hráč zaútočí. Avšak existuje několik způsobů, jak se bránit vydrancování města a ztrátě jednotek.


    1) Nenechávej ve městě mnoho suroviny, když jsi offline
    Nebude-li u tebe ve městě žádná kořist (případně jen minimální), je nepravděpodobné, že by na tebe někdo útočil. Pokud je to tedy možné, utrať všechny suroviny, než se odhlásíš. Tím uděláš ze svého města méně atraktivní cíl pro potenciální útočníky hledající suroviny.


    2) Pošli svou armádu (a suroviny) pryč z města
    Tato taktika je vhodná ve chvíli, kdy vidíš příchozí útok, na jehož dopad nemá smysl čekat, protože je armáda útočníka příliš silná nebo protože se ti to prostě z nějakého jiného důvodu nevyplatí. Tento manévr též přijde vhod, pokud víš, že budeš delší dobu offline a bojíš se nechat své jednotky a suroviny ve městě nechráněné. Existuje hned několik způsobů, jak poslat jednotky a suroviny pryč z města.


    a) Zeptej se kolegů z kmene, jestli můžeš nechat své jednotky a suroviny na nějakou dobu v jejich městě (nebo městech), zatímco budeš offline. Má to smysl zejména, jsou-li u tebe v kmenu dost silní hráči, kteří nebudou jen tak napadeni někým jiným.


    b) Použij „ZÁCHRANNOU“ taktiku – neboli pošli své jednotky na špionáž (nebo útok) proti neaktivnímu hráči s nízkým skóre nebo na barbarskou vesnici úrovně 1 nebo 2.


    Účel této falešné špionáže či falešného útoku je poslat pryč jednotky (případně i suroviny), ne někoho špehovat nebo na někoho útočit. Chceš-li poslat jednotky z města, jdi na Mapu světa a hledej neaktivního hráče (na mapě jsou zobrazeni šedě) nebo Barbary. Pokud potřebuješ poslat armádu pryč na 4 hodiny, hledej neaktivní město nebo barbarskou vesnici vzdálenou 2 hodiny od sebe (2 hodiny cesta tam, 2 hodiny cesta zpět). A jelikož se celá armáda pohybuje rychlostí její nejpomalejší jednotky, je dobré do ní zahrnout alespoň jednu pomalou jednotku, která bude pohyb armády zpomalovat.


    Pokud jsi našel vhodný cíl, klikni na něj a z dostupných možností vyber „Vyslat zvědy“ nebo „Zaútočit“. Potom vyber jednotky, které si přeješ poslat pryč, případně i suroviny, je-li to třeba, (všechny jednotky kromě Zvědů, mají určitou nosnost, mohou tedy na této misi zároveň nést suroviny) a klikni na tlačítko „Vyslat armádu“.


    - Nezapomeň, že pokud vybereš špionáž (varianta „Poslat zvědy“), musí být součástí armády alespoň jeden Zvěd.


    - Pokud je tvůj cíl barbarská vesnice, je lepší vybrat možnost „Poslat zvědy“ raději než „Zaútočit“. Nebudeš totiž zbytečně plýtvat volnými útoky na barbarské vesnice (5 útoků každých 24 hodin). Dojde-li na boj, když jsou tvé jednotky na špionáži (což se může stát, pokud soupeřova obrana tvé Zvědy odhalí a eliminuje), nebude se bitva přesto počítat jako útok (tj. neodečte se z volných útoků na Barbary).


    3) Aktivuj pacifistický mód ("bílou vlajku") nebo ochranný mód
    (obě tyto možnosti jsou prémiové a jejich aktivace stojí tyrkysy)


    - Je-li pacifistický mód aktivovaný, jsou tvé jednotky chráněny před nepřátelským útokem. Tato ochrana se nevztahuje na suroviny, ty mohou být útočníkem i nadále ukradeny. Pacifistický mód může být aktivován na hodinové bázi (může být aktivován pouze v rámci celých hodin). Může být též aktivován ve chvíli, kdy už se ke tvému městu blíží nepřátelský útok.


    - Pokud potřebuješ kompletní ochranu, můžeš aktivovat jednu z Pakalových relikvií (Pakalův pergamen – na 12 hodin; Pakalova relikvie – na 24 hodin; Pakalova maska – na 3 dny).



    - Existují ve hře nějaká opatření pro ochranu před hráči s vyšším skóre?
    Ano, ve hře je hned několik ochranných mechanismů, které mají chránit hráče s nižším skóre před těmi s vyšším skóre.


    1. ZAČÁTEČNICKÁ OCHRANA
    Tato ochrana je aktivována automaticky ve chvíli, kdy se hráč zaregistruje. Začátečnickou ochranu máš, dokud nezískáš skóre 2,400 bodů. Pokud nedovršíš toto skóre během prvních 5 dní od registrace, končí začátečnická ochrana po uplynutí těchto 5 dní.


    - Začátečnická ochrana končí předčasně, pokud zaútočíš na jiného hráče (útoky na barbarské vesnice se nepočítají).


    2. OCHRANA PŘED SILNĚJŠÍMI HRÁČI PŘI POKUSU O OPAKOVÁNÍ ÚTOKU
    Pokud hráč zaútočí na jiného hráče, jehož skóre je 75 % skóre útočníka nebo nižší, a vyhraje bitvu, obránci je garantována ochrana před útoky tohoto hráče pro následujících 12 hodin. Například pokud má útočník 10,000 bodů, tak obránce nesmí mít více než 7,500 bodů, aby mohla být tato ochrana aktivována.


    Nezapomeň také, že
    - tato ochrana se nevztahuje na barbarské vesnice
    - obránce musí být aktivní hráč (tj. nevztahuje se na neaktivní hráče)
    - obránce je chráněn pouze před útoky stejného hráče (tj. nejedná se o kompletní ochranu před útoky všech hráčů)
    - útočník musí vyhrát bitvu (tj. nesmí prohrát nebo zrušit útok před jeho dopadem na cíl)
    - obránce nesmí útočníkovi oplatit útok, dokud trvá tato ochrana (12 hodin), jinak obránce tuto ochranu ztrácí


    3. OCHRANA PŘED PODSTATNĚ SILNĚJŠÍMI HRÁČI
    Aby nedocházelo k situacím, kdy silný hráč vykořisťuje ty začínající, kteří už třeba nemají začátečnickou ochranu, je ve hře tato ochrana, která znemožňuje hráči poslat zvědy nebo útok na jiného hráče, jehož skóre je desetkrát vyšší nebo nižší než jeho vlastní.

    @Gaviotta If I'll have troubles with some parts of some guide or something like that, I'll contact you to be sure, I'm going to create right and exact translation for my tribute and all Czech players in game. Now I have some time, so I am going to try translate something right now, I'll send you the result. :)

    @Gaviotta
    For me is the most interesting and important Battle system guide, but I'll take a look at the other guides too of course. Sorry, my English isn't best, I'll try to improve it while translating something from Tentlan. :-)

    Čau, Kageyori, nebudeš chtít s tím "blogem" třeba pomoct? Překlady bych mohl zvládnout a případně bych se tam i sám rád dozvěděl něco o hře, co třeba ještě nevím. :-)


    Misanthrope