SSS - 2. Kaynaklar

 • Kaynak Üretimi


  • Tentlan'da nasıl kaynak üretirim? Otomatik üretim var mı?

  - Tentlan'da otomatik üretim mevcut değildir, başka bir deyişle kaynak üretimlerini her zaman el ile sipariş vermeniz ve toplamanız gerekir. Seçebileceğiniz 4 üretim döngüsü mevcuttur: 10 dakika, 1 saat, 4 saat ve 8 saat;

  - Üretime başlamak için üretim döngülerinden birini seçin ve "Üret" butonuna tıklayın. Talimatınızdan sonra üretimin başladığını göreceksiniz:

  - Daha sonra bazı/tüm şehirlerinizde üretiminiz bitip kaynaklarınız toplanmaya hazır olduğunda, avatar resminizin altında piramit simgesini göreceksiniz:
  - Bu simgeye tıkladığınızda, sizi hazır olan kaynağın mevcut olduğu şehrinize götürecektir.


  • Tentlan'da otomatik üretim neden yok?

  - Oyunda olmadığınız süre içerisinde kaynaklarınızı toplamadığınız için yağmalanma şansı olmaz. Bu manuel üretimin bir avantajı olmakla birlikte Tentlan'daki kaynakları güvende tutmak için ek bir güvenlik özelliğidir.


  • Nasıl daha fazla kaynak alabilirim?

  - Daha fazla kaynak üretimi için, kaynak binalarınızın seviyesini yükseltmeye devam etmelisiniz. Her yükseltilen seviye, üretilen kaynak miktarını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra, barbar köylerine saldırarak kaynak almanız mümkündür ( saldırdığınız barbar köyü seviyesi yükseldikçe, alacağınız kaynak miktarı da artar). Yeterince güçlü hissettiğiniz zaman kaynak sahibi olan komşularınıza saldırarak, kaynaklarını almayı deneyebilirsiniz.


  • Kaynak binalarımda sorun mu var, neden üretimim aniden düşüyor?

  - Eğer üretiminizin çok belirgin bir şekilde düştüğünü fark ederseniz, insanlarınızın verimliliği düşmüş demektir (sadece %15). Buna da yeteri kadar mısırınız olmaması neden olur. Verimliliğin düşmesini önlemek için, her bir kaynak için üretim siparişi vermeden önce şehrinizde yeterince mısır olduğundan emin olun. Kaynaklarınız toplanmaya hazırken, toplamaya ve sipariş vermeye öncelikle mısırdan başlayın, daha sonra diğerlerini (kalker, obsidyen ve kakao) toplayarak sipariş verdiğinizde şehrinizde yeterince mısır olduğundan emin olabilirsiniz.


  Kaynak Göndermek


  • Diğer oyunculara nasıl kaynak gönderebilirim?


  - Çok kolay: Dünya haritasına gidin ve kaynak göndermek istediğiniz oyuncunun şehrine tıklayın ( alternatif olarak, koordinatlarını dünya haritasının sol alt köşesinde bulunan menüye girerek oyuncunun şehrine kolayca ulaşabilirsiniz):  - Bu işlemi yaptığınızda karşınıza çeşitli seçenekler bulunan aşağıdaki menü açılacaktır:
  - Buradan "Kaynak gönder" seçeneğine tıklayarak kaynak gönderme menüsünü açabilir, ya da yanında bulunan "Birlik transferi" butonundan asker transfer edebilirsiniz.


  • Kaynak gönderebilmek için neler gerekir?


  - Kaynağı gönderecek ve alacak olan şehirlerdeki "Pazar" binasının 5. seviyeye ulaşmış olması gerekmektedir ( aynı kural, oyuncunun kendi şehirleri arasındaki transfer için de geçerlidir).

  • Kaynak taşımak için hangi birlikler daha iyidir?


  - Polon (2.000 kaynak) ve Pochteca (10.000 kaynak) en iyi seçimdir. Ancak, kaynak taşıyabilen yalnızca bu birlikler değildir: Diğer tüm birlikler (casuslar hariç) belirli bir miktar kaynak taşıma kapasitesine sahiptir; "Jaguar Tapınağı"na giderek her birlik için kapasite miktarını görebilirsiniz.


  Kaynaklar


  Mısır

  • Mısıra neden ihtiyacım var?

  - Mısır şehrin gelişmesi için çok önemli bir kaynaktır, insanların yiyecek olarak mısır tüketir. Bu sayede şehir içindeki görevlerini tam verimlilikle yerine getirirler. Ayrıca, asker üretmek, askerleri göreve göndermek (saldırı, casusluk, vb.), araştırma yapmak, festival düzenlemek ve bazı binaları inşa etmek için mısıra ihtiyaç duyarsınız.  • Mısır neden bu kadar hızlı tükeniyor, bu normal mi?

  - Oyunun başlarında, mısır tarlanız yeterince gelişmiş olmadığı için mısırınızın hızlı tükenmesi gayet normal. Şehriniz geliştikçe, mısır tarlanızın seviyesi yükseldikçe, üretiminiz artacaktır. Ayrıca, "Tarım" araştırmasının her seviyesi için mısır üretiminiz %1 oranında artacaktır.

  • Mısırım tükendiğinde, her zaman biraz bedava mısır geleceği doğru mu?

  - Tentlan'da ilk hafta, mısırınız tükendiğinde biraz mısır alırsınız, fakat sonrasında gelmeyecek.

  • Şehrimde hiç mısır kalmazsa ne olur?

  - Eğer şehrinizde hiç mısır kalmazsa, askerleri yola çıkarmanız mümkün olmaz, seyahat görevleri için mısıra ihtiyaç duyarsınız.
  - Eğer insanların mısırsız kalırsa, şehri terk etmeye başlarlar (bu terk ediş minimum miktar olan 50 insan kalıncaya kadar devam eder).
  - Ayrıca, kaynak üretiminiz %15 oranında düşer.
  - Aniden olmasa da, askerlerinizin dayanıklılığı düşmeye başlar. Ortalama 5-6 gün geçtikten sonra şehrinizde hala mısır olmaması durumunda, askerleriniz bütün dayanıklılığını kaybeder. Bu durumda, eğer biri size saldırırsa, savaşacak askeriniz olmadığından karşı taraf asker kaybetmeden savaşı kazanır.


  Amber

  • Amber taşına neden ihtiyacım var?

  - Tzolkin Çarkını çevirip çeşitli ödüller kazanmak için Amber taşı gerekmektedir. Ayrıca, Quetzel Sarayını geliştirmek için de amber taşına ihtiyaç duyacaksınız.


  • Oyunda Amber taşını nasıl elde edebilirim?

  - Amber taşını barbar kamplarına saldırarak bulabilirsiniz. Amber taşı bulmak için saldırdığınız barbar kampının seviyesi önemli değildir. Önemli olan savaşın sonucu: Eğer savaşı kazanırsanız, Amber taşınızı Tzolkin Çarkın'da bulabilirsiniz. Bu takdirde, resimde olduğu gibi savaş raporunuzun alt kısmında kazandığınız Amber taşı görünecektir:

  - Eğer bir barbar kampına saldırıp kazandığınız halde Amber taşı bulamadıysanız, tekrar deneyin. :) Günde en az 1 Amber taşı kazanmanız garantidir; Eğer çok şanslıysanız, gün içerisinde birden fazla Amber taşı bulabilirsiniz( fakat bu çok sık olan bir şey değildir). Ayrıca, Amber taşını "Dükkan"da "Kaynaklar" bölümü içerisinde de bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Tzolkin Çarkından Amber taşı kazanmak için de bir şansınız var. Ya da Tentlan oynamak için davet ettiğiniz arkadaşlarınız karşılığında ödül olarak alabilirsiniz.  Turkuaz

  • Turkuaza neden ihtiyacım var?

  - Turkuaz oyun içerisinde birimleri hızlı işe almak, araştırmaları ve bina inşaatlarını hızlandırmak, daha fazla kaynak üretmek vb. premium özellikleri aktifleştirerek avantaj kazanmanızı sağlar.

  • Oyunda turkuazı nasıl elde edebilirim?

  - Turkuaz, Tentlan ödeme sistemi üzerinden gerçek para ile satın alınabilecek değerli bir kaynaktır.Ayrıca, bazı görevleri tamamlayarak, e-posta adresinizi onaylayarak veya Arkadaşlarınızı Tentlan oynamaya davet ederek de kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Tzolkin Çarkını çevirerek Turkuaz kazanma şansınız da mevcuttur.( Gümüş sektörde 50 Turkuaz taşı, Altın sektörde 200 Turkuaz taşı).


  - Sektörleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

  Rehberle ilgili sorularınızı, önerilerinizi ve yorumlarınızı bu başlık altında dile getirebilirsiniz.