SSS - 6. Ritüeller: Danslar ve Festivaller

 • 6.1. Danslar

  • Tentlan'da hangi tür ritüeller gerçekleştirebilirim?

  - İki çeşit ritüel mevcuttur: bunlardan biri Danslar, diğeri ise Festivallerdir. Danslar mevsimleri değiştirmek için, Festivaller ise bazı etkileri aktifleştirmek için kullanılır.


  • Tentlan'da mevsimleri nasıl değiştirebilirim?

  - Ay Tapınağı'na giderek, aktif etmek istediğiniz mevsim resminin üzerine tıklayın, ve "Töreni gerçekleştir" butonuna basın:
  - Bunu yaptığınızda, ritüeliniz başlamış olur. İşlem tamamlandığında, mevsim değişikliği gerçekleşmiş olur, bu andan itibaren şehrinizde yeni mevsim etkileri gözlenecektir. Tören bitiminde mevsim simgesi de değişecektir:

  • Mevsimlere neden ihtiyaç duyarım?

  - Bir araştırma, bina veya festival için belirli bir mevsim gerekebilir. Ayrıca, her mevsimin kaynaklar, asker alımı, teknoloji araştırmalarına harcanan zaman, bina inşaatları vb. açısından avantaj ve dezavantajları vardır. Bu nedenle, şehirde bazı avantajlar elde edebilmek için mevsim değiştirmek mantıklı olacaktır.

  - Her mevsimin açıklamasını ve etkilerini Ay Tapınağı'nda bulabilirsiniz. Mevsim simgesine tıkladığınızda, resimde de görüldüğü gibi, mevsimin tüm avantajlarının ve dezavantajlarının gösterildiği liste karşınıza çıkacaktır:

  • Özel bir mevsime ihtiyaç duyan bir araştırma yapıyorum. Mevsimi değiştirmek için araştırmanın tamamlanmasını mı beklemek zorundayım, yoksa araştırma devam ederken mevsimi değiştirebilir miyim?

  - Araştırma devam ederken, mevsim değiştirebilirsiniz, araştırmanın tamamlanmasını beklemek zorunda değilsiniz. Bu noktada önemli olan siparişin verildiği zamandır, bittiği değil.  6.2. Festivaller


  • Festivaller nedir ve onlara ne için ihtiyaç duyarım?

  - Festivaller, oyunda özel etkileri aktif etmek için yapılan ritüellerdir. Festivaller iki bölümden meydana gelir: ilk bölümü Ay Tapınağı'nda başlattığınız hazırlık süreci, ikinci bölümü ise aktifleşen etkinin süresi (örneğin, belirli bir süre için tüm birliklerin hızının iki katına çıkması).  - Tentlan'da aşağıdaki etkileri aktifleştirmek için 4 farklı festival vardır:

  • Ateş Festivali: seçilen şehirdeki tüm birlikler için çift kat güç
  • Yıldırım Festivali: seçilen şehirdeki tüm birlikler için çift kat hız
  • Kantepec Festivali: birliklerin mısır masrafı olmadan seçilen koordinata hareket etmesini sağlar.
  • Kahin Festivali: 15 dakikalığına, herhangi bir oyuncunun oyunda olup olmadığının görülmesini sağlar.  • Festivalleri nereden yapabilirim?

  - Danslar gibi, festivalleri de Ay Tapınağı'ndan gerçekleştirebilirsiniz.

  • Danslar ve Festivaller arasındaki fark nedir?

  - Danslar ve Festivallerin her ikisi de iki bölümden oluşur: ilk bölümü, tüm ritüeller gibi Ay Tapınağı'nda başlatılan hazırlık sürecidir. İkinci bölüm ise, ritüel gerçekleştikten sonraki etki sürecidir (tüm birimler için çift kat güç gibi).


  - Dans durumunda, etkiler (örneğin: Yaz, Kış, vb.) yeni bir ritüel gerçekleştirene kadar devamlılığını korur. Festivaller için ise durum farklıdır: İlk kısım Dans ritüeliyle benzerlik gösterse de, Festival etkileri sadece belirli bir süre için geçerlidir. Süre bittiği zaman, Festival etkileri geçerliliğini kaybeder. Bunun anlamı, zaman ile sınırlı olduğundan, Festival etkilerini değiştirmek için yeni bir ritüele gerek yoktur.


  • Festivalleri gerçekleştirebilmek için neye ihtiyaç duyarım?

  - Ateş ve Yıldırım Festivali için, yerine getirmeniz gereken şartları Ay Tapınağı'nda bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz festivalin simgesine tıklayarak, detayları görüntüleyebilirsiniz.


  - Kantepec ve Kahin Festivalleri ise, sadece oyun içinde etkinlik olduğu zamanlarda kullanılabilir. Bu festivalleri gerçekleştirebilmek için belirli bir miktar kristal toplamanız gerekecektir.


  • Festivaller arasında herhangi bir bekleme süresi var mıdır?

  - Evet, Ateş ve Yıldırım Festivallerini iki haftada bir kere aktif edebilirsiniz. Bekleme süresini düşürmek için Kozmoloji araştırmasını geliştirmeniz gerekmektedir.


  • Festivallerin etki süresi ne kadardır?

  - Ateş ve Yıldırım Festivallerinin süresi 10 dakika ile 1 saat arasında değişmekte olup, süre her zaman rastgele belirlenmektedir.
  - Kantepec ve Kahin Festivalleri ise 15 dakika sürmektedir.


  • Şehrimde herhangi bir festivalin aktif olup olmadığını nasıl bilebilirim?

  - Bir ritüel sona erdiği zaman, festival simgesi ve süre sayacı görüntülenir:


  - Bunun anlamı festival (bu durumda, Ateş Festivali) aktiftir, ve sona ermesine 36 dakika 35 saniye vardır.

  • Aynı anda birden fazla festival aktifleştirebilir miyim?

  - Hayır, aynı anda birden fazla festival aktifleştiremezsiniz. Eğer bir festival aktifken ikinci festivali aktifleştirirseniz, ilk festival otomatik olarak sona erecektir. Bunun anlamı, bir festival diğerinin yerine geçer.

  • Festival etkisini uzatmak mümkün müdür?

  - Evet, premium özellik olarak etki süresini uzatma seçeneği vardır. Dükkanda bulunan (Ayinler sekmesinde) Kauil nesneleri ile festival süresini, isteğe bağlı olarak, 10 dakika, 15 dakika veya 30 dakika uzatabilirsiniz. Bu nesneleri kullanabilmek için, şehrinizde aktif bir festival bulunması gerekmektedir. Bu nesneler, her aktif festival için en fazla 3 kere kullanılabilir.

  • Festival etkileri hesabımdaki tüm şehirler için mi, yoksa sadece festivali aktif ettiğim şehir için mi geçerli olur?

  - Festival etkileri, sadece festivali başlattığınız şehirde etkili olmaktadır.


  • Ateş Festivali aktif olduğu zaman, tüm birlikler %100 güç alıyor: bu baskına yolladığım askerlerde mi, şehirde kalan askerlerde mi, yoksa her ikisinde de mi geçerli oluyor?

  - Her ikisi içinde geçerlidir. Hem atak birlikleriniz, hem defans birlikleriniz %100 daha güçlü olur.

  • Festivali , birliklerim şehir dışındayken (yoldayken) başlatırsam, etkileri dışarıdaki birliklerim için de geçerli olur mu?

  - Evet, eğer askerleriniz şehir dışındaysa, ve festivali başlattıysanız, Ateş Festivali etkileri (%100 güç), festivali başlattığınız şehirden çıkan tüm askerler için geçerli olacaktır.Askerin ne zaman gönderildiği önemli değildir, önemli olan askerlerin hangi şehirden gönderildiğidir: bu yüzden, Ateş Festivali etkilerinden faydalanabilmek için, festivalin askerlerin gönderildiği şehirde aktifleştirilmesi gerekir.


  • Ateş Festivaline sadece birine saldırmak istediğim zaman mı ihtiyaç duyarım?

  - Çoğu durumda evet, fakat her zaman değil. Savunma için de kullanılabilir, Ateş Festivali etkin olan bir şehrin tüm birlikleri, %100 güç alacaktır. Şehrinizde Ateş Festivali etkinken saldırırsanız, yine aynı şekilde birlikleriniz %100 güce sahip olacaktır.  Rehberle ilgili sorularınızı, önerilerinizi ve yorumlarınızı bu başlık altında dile getirebilirsiniz.