[Rehber] Bacabs Kristalleri

 • Bacabs Kristalleri


  Dünyamız oluşturulmadan uzun zaman önce, ilkel dünya olarak adlandırılan başka bir dünya vardı. Yaratıcısı olan tanrı Itzamna, gökyüzünü yarattı, ve gökyüzünü tutması için beş devleri,yani oğulları olan Bacabsları yerleştirdi, ki yeryüzüne düşmesin. Her bir Bacabs bir tılsım ile onurlandırıldı, her kardeş için özel bir renkten oluşan gizemli bir krital, bunlar yeşil, sarı, beyaz, mavi ve kırmızı renkteydi, ve yaratılan her nesne için kalıcıydı. Her bir element diğerleri ile uyum içerisindeydi, ta ki Itzamna'nın yaratıcı çalışmasını had safhada kıskanan, tanrı Oxlahuntiku, duygularının onu ele geçirmesine izin verene kadar. Bu kıskançlık yüzünden, onun ilkel dünyasını yıkarak, kendi dünyasını, daha iyi bir dünyayı, yaratmayı planladı. Böyle şiddetli bir öfke içerisinde olan Oxlahuntiku, gökyüzünde muazzam bir fırtına kopardı, ve Bacabslar bile üstlerine gelen bu yıkıma karşı çaresiz kaldı. Bacabslar gökyüzünü daha fazla tutamayacaklarını anladıkları zaman, kollarını indirdirerek, canlarını kurtarmak için kaçmaya karar verdiler. Itzamna'nın yarattığı herkesi yok etmek isteyen, Oxlahuntiku'nun gazabından kaçmaya çalışırken, değerli kristalleri kaybettiler. Ve kristaller binlerce küçük parçaya bölünerek, fırtına sonrası oluşan Oxlahuntiku'nun yeni dünyasına düştü.


  Bu kayıp kristallerin bizim dünyamızda bile, hala var oldukları ve yok edilemeyeceği söylenmektedir...

  - Bacabs Kristalleri etkinliğine hoşgeldiniz ;) Etkinlik süresince, Amazon savaşçıları ve Nahualları işe alma şansınız olacağı gibi, Kantepec ve Kahin festivallerini başlatarak daha güçlü bir donanıma sahip olabilirsiniz.

  • Nasıl olacak?


  - Etkinlik boyunca beş yeni kaynak elde etmeniz gerekecek: beyaz,sarı, yeşil, mavi ve kırmızı kristaller. Kristal hesabının yapılışında kolaylık sağlamak için yeni kristal envanteri ekledik, bu envantere aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz simgeye tıklayarak ulaşabilirsiniz:  - Ve envanter bu şekilde görünmektedir:  - Bu kristalleri barbar köylerine saldırarak bulabilirsiniz. Her barbar köyü, seviye farketmeksizin, bir ile üç arasında kristal verecektir. Her kristal eşit değildir, bazı kristaller diğerine göre daha kolay bulunabilir. Kırmızı olan en yaygın çıkan, beyaz olan ise en nadir çıkan kristal türüdür. Eğer sizden önce başka bir oyuncunun saldırmadığı, bir barbar köyüne başarı ile saldırırsanız, savaş raporunda aşağıdaki şekilde ikramiyenizi görecekseniz:
  - Ve tabi ki hemen envanterinize eklenecekler. Aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Barbar köylerine casus göndererek bulunan kristalleri göremezsiniz. Sadece saldırdığınız barbar köyünün raporunda hangi kristalleri kazandığınızı görmeniz mümkündür.
  • Her barbar köyü sadece bir kere kristal vermektedir. Eğer sizden önce başka bir oyuncu bu köye saldırdıysa ya da saldırdığınız köye tekrar saldırırsanız kristal almanız mümkün olmayacaktır.
  • Kristal envanteri tüm şehirler için ortaktır, diğer bir deyişle, kristallerinizi herhangi bir şehrinizde kullanabilirsiniz.
  • Tıpkı amber taşları gibi, kristallerinizi de değiştiremez veya taşıyamazsınız, ve kristalleriniz diğer oyuncular tarafından yağmalanamaz.

  - Son olarak, ve sadece etkinlik süresince, Amazon Savaşçıları, Nahuallar, Kantepec ve Kahin festivali farklı miktarlarda kristal değişimi sonucu kullanılabilir olacaktır:  - Gerekli kristalleri topla ve onlarla asker işe al ya da festival başlat ;)


  • Nahuallar, Kantepec, Kahin, Amazonlar?


  Öncelikle ne olduklarını ve ne yaptıklarını tanıştırayım. Çünkü henüz bu konuda konuşmadık ;)


  • Nahuallar

  - Doğa üstü sezgileri sayesinde Nahuallar, rakip şehirlerin birlik aktivitesini casuslamanıza olanak sağlayacaktır. Öncelikle bir Nahual işe almalı, asker görev penceresinden Nahual'ı seçip, casusluk seçeneğini işaretleyerek göndermelisiniz. Sıradan casusluk görevleri ile, Nahual gideceği yere vardığı zaman bir rapor alacaksınız, ancak bu rapor şehre gelen, giden asker hareketlerini de içerecek:


  - Akılda tutulması gereken önemli bilgiler;

  • Nahual bulunduran orduların detayları, sadece bulundurduğu Nauhal sayısı, hareket eden ordudaki Nahual sayısından daha fazla olan bir orduyla casuslanırsa görülebilecektir. Aksi taktirde sadece başladığı ve varacağı koordinat gösterilecektir, zaman, asker sayısı, kaynak bilgileri gözükmeyecektir.

  Örnek: Şehrinizden çıkan 2 farklı birlik olduğunu düşünün, a ve b orduları. A ordusunda 2 holcan mızraklı süvari ve 2 holcan okçu olsun, b ordusu 3 kaplan savaşçı ve 2 nahual barındırsın. Bu durumda eğer bir düşman şehrinizi 1 Nahual bulunan bir orduyla casuslarsa, raporda A ordusu tamamen gözükecektir, B ordusu gizli olacaktır. Bu senaryoda, eğer düşman 3 nahual gönderirse B ordusnun detayları da tamamen görünür olacaktır.

  • Nahual görevini tamamladığında, orduya geri dönmeyecektir. Yani Nahuallar tek kullanımlık, her yeni rapor için yeni bir Nahual askere alınmalı.
  • Asker hareketini gözlemek gizlice yapılamaz, düşman Nahual'ların şehre yaklaştığını görecek ve Nahual'ların şehre yaklaştığına dair bir bildirim alacak.
  • Tüm ordularda bulunan kaynak ve birimler gözetleme kulesinin seviyesi ne olursa olsun harekat raporlarında gözükecektir.
  • Harekat raporlarında sadece gözetlenen şehirle ilgili ordular gözükecektir, Düşmanın tüm asker harekatı değil.

  Örnek: Düşmanın A şehrinden bir ordu ayrılıyor. B şehrine 2 ordu geliyorsa, B şehrine Nahual göndermeniz durumunda, sadece be şehrine yaklaşan 2 ordunun bilgisine ulaşabileceksiniz, A şehrinden ayrılana değil.

  • Amazon savaşçılara gelirsek, eğer Nahual'ınız varken ve savunurken savaş kaybederseniz amazon savaşçılarınız taraf değiştirecektir.


  • Kantepec Festivali

  - Aktifleştirildiği zaman Kantepec Festivali, birliklerinize mısır bedeli olmaksızın yer değiştirme imkanı tanır. Ulaşılacak yer veya birliğin büyüklüğünden bağımsız olarak mısır giderini sıfıra düşürür.Bu özellik büyük birlikleri, mısır bedelleri gerçekten çok büyük olan uzak mesafelere göndermek için bir fırsattır.Etki, sadece festivalin aktif olduğu (Kauil itemleri olmaksızın 15 dakika) süre boyunca kullanılabilir ve birim görevlendirme ekranında aşağıdaki gibi görünür:


  - Asıl olan emrin verildiği anda etkinin aktif olmasıdır. Birliklerin hedefe festival sürecinden daha uzun sürede varacak olmaları önemli değildir.


  • Kahin Festivali

  - Festival sınırlı süre için ( Kauil itemleri olmaksızın 15 dakika) aktifleştirilir. "Son online görülme" bilgisi görülebilecektir. Bir başka deyişle, festival süresi boyunca, online ve aktif olup olmadığını ve en son ne zaman online göründüğünü bilme şansınız olacak. Bu bilgi her oyuncunun kişisel profilinde görünür durumda olacak. Festivalsiz normalde bu şekilde görünecektir:
  - Kahin festivali olduğunda "gizli" olan kısım görünür olacaktır:


  • Amazon Savaşçılar

  - Tentlan'ın en tanınmış ve tecrübeli birimi olan Amazon savaşçılar kristal karşılığında işe alınabilecektir. Bu birimler savaşta stratejik bir rol üstlenirler, Şaman ve kupikamayok gibi destek birimlerini devre dışı bırakırlar.Bu yüzden, sıklıkla savaşın gidişatını değiştirirler.


  ~~~


  Hepsi bu kadar, Okuduğunuz için teşekkür ederiz! Umarız, bu etkinlikten hoşlanır ve güzel vakit geçirirsiniz :)


  İyi eğlenceler,


  Tentlan Takımınız